Vieraslaji hopeaposkipallokala valtaa alaa Välimerellä. Se on kaikin puolin haitallinen: hopeaposkipallokala on erittäin myrkyllinen ja lisäksi sillä on vahvat leuat ja terävät hampaat.
Kreikka maksaa invasiivisen lajin pyytäjille reilut viisi euroa kilolta. Tarkoitus on suojata meriekosysteemiä sekä kalastajien elinkeinoa, kertoo uutismedia eKathimerini.
Uutistili Nextan jakamalla videolla (alla) näkyy, kuinka kala puree Pepsi-tölkistä palan irti yhdellä haukkaisulla.
Mediatietojen mukaan iäkäs nainen joutui aiemmin kalan puraisemaksi ollessaan uimassa lähellä Ateenaa. Hänen kerrotaan tarvinneen tikkejä.
Varsinainen hengenvaarallinen riski liittyy kalan syömiseen. Lajin elimistössä on tetrodotoksiinia, voimakasta hermomyrkkyä, joka voi aiheuttaa halvaantumisen, hengityslaman ja kuoleman. Asiantuntijoiden mukaan mitään kalan osaa ei voida pitää turvallisena ravinnoksi.
Kreikkalaiset kalastajat ovat tympääntyneitä hopeaposkipallokaloihin, jotka voivat kasvaa jopa 40-senttisiksi ja pureskelevat verkkoja.
– Se on kaikkiruokainen kala, joka syö kaiken, mitä eteen osuu. Mikään ei näytä häiritsevän sitä, koska sillä ei ole luonnollisia vihollisia, kalastaja Giannis Giankakis totesi The Telegraphin mukaan.
Kreikan Punainen Risti antoi aiemmin ensiapuohjeita hopeaposkipallokalan puremiin. Järjestö muistutti, että verenvuoto voi olla kovaakin. Pureman jälkeen tulisi kaikissa tapauksissa hakea lääkärin apua.
Kreetan turisti- ja lääketieteelliset järjestöt puolestaan julkaisivat yhteislausunnon, jolla he pyrkivät toppuuttelemaan matkailijoiden huolia. Lausunnon mukaan julkisuudessa liioitellaan kalan aiheuttamaa riskiä.
Hopeaposkipallokala on alun perin trooppinen Indo-Tyynenmeren laji, jota tavataan luontaisesti muun muassa Punaisellamerellä. Välimerelle se on levinnyt Suezin kanavan kautta.
Laji havaittiin Välimerellä ensimmäisen kerran Turkissa vuonna 2003. Sen jälkeen se on runsastunut etenkin itäisellä Välimerellä, kuten Kreikan, Turkin, Kyproksen, Israelin ja Egyptin vesillä.
Viime vuosina havaintoja on tehty yhä laajemmalla alueella. Yksittäinen havainto on myös itäisen Espanjan Alicanten rannikolta, jossa kala pyydettiin ja sen myrkyllisyyttä tutkittiin vuonna 2014.
LUE MYÖS:
Espanjan kaupunki viilentää katujaan pronssikauden menetelmällä
Ällöttävän näköinen vieraslaji yleistyy järvissä – toimi näin jos törmäät
Highly dangerous fish have appeared in the Mediterranean Sea — they can bite through a tin can and even sever a finger
— NEXTA (@nexta_tv) July 2, 2026
In addition to powerful jaws, the bodies of silver-cheeked pufferfish contain the deadly toxin tetrodotoxin, which can cause paralysis and respiratory failure.… pic.twitter.com/PCGNuxxdtw