DAX-indeksi Frankfurtin pörssissä. Osakekurssit ovat laskeneet voimakkaasti Yhdysvaltain kauppasodan takia. DPA / LEHTIKUVA / ARNE DEDERT

Ministerin mukaan EU:n vastatoimista poistettiin 59 miljoonalla eurolla Suomen tuotteita

Suomen viennille tärkeät sektorit halutaan ulkomaankauppa- ja kehitysministerin mukaan suojata.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

EU on päättänyt vastatoimista Yhdysvaltojen aiemmin asettamille teräs- ja alumiinitulleille. Yli 25 miljardin euron tullien piiriin kuuluu muun muassa kulutustuotteita. Vastatoimet tulevat voimaan portaittain.

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion (ps.) mukaan Suomi on vaikuttanut aktiivisesti siihen, ettei tuotelistalle päädy Suomelle keskeisiä valmistavan teollisuuden tuotantopanoksia ja teknologiatuotteita.

– Suomen vaikuttamistyön seurauksena listalta poistettiin Suomen tuotteita 59 meur arvosta. Hallitus jatkaa työtä varmistaakseen viennillemme tärkeiden sektoreiden suojaamisen myös jatkossa, Tavio sanoo X-palvelussa.

– Jatkamme pyrkimystä vapaaseen transatlanttiseen kauppaan, hän jatkaa.

Tilanteeseen on hänen mukaansa syytä löytää neuvoteltu ratkaisu EU:n ja Yhdysvaltain välillä.

LUE MYÖS:
Petteri Orpo: EU:n vastatoimien oltava täsmällisiä ja harkittuja

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)