Miksi venäläistä öljyä yhä tuodaan? Näin Neste selittää

Yhtiön mukaan Porvoon jalostamolle toimitettiin raakaöljylasti kesäkuun alussa.
Öljynjalostusyhtiö Nesteen Porvoon jalostamo Sandvikenissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Öljynjalostusyhtiö Nesteen Porvoon jalostamo Sandvikenissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Valtio-omisteinen Neste kertoo Twitterissä ostavansa yhä öljyä Venäjältä.

– Olemme ilmoittaneet lopettavamme venäläisen raakaöljyn käytön. Jäljellä olevat hankintasopimukset päättyvät heinäkuussa, johon asti Porvoon jalostamolle toimitetaan yksi raakaöljylasti kuukaudessa. Yksi viimeisistä saapui keskiviikkona 1.6, tviitissä sanotaan.

Nestettä ja muita Suomessa toimivia öljynjalostusyhtiöitä arvostellaan sosiaalisessa mediassa siitä, että hyökkäyssotaa käyvän Venäjän kanssa käydään yhä öljykauppaa.

Twitterissä viitataan Ylen uutiseen, jonka mukaan raakaöljyn tuonti Venäjältä Suomeen on romahtanut, mutta muiden öljytuotteiden myynti on moninkertaistunut lyhyessä ajassa.

Neste ei kerro, johtuuko tuonnin kova kasvu sen toiminnasta.

– Emme avaa omia hankintojamme julkisesti, mutta emme tee uusia hankintasopimuksia fossiilisten syöttöaineiden ja muiden öljytuotteiden hankinnasta Venäjältä, Neste kertoo sähköpostitse Ylelle.

 

Tuotantotasot ovat laskeneet yhtäjaksoisesti kuuden kuukauden ajan.
Venäjän miehittämällä niemimaalla kärsitään polttoainepulasta.
Pietariin kohdistuneiden iskujen jälkeen Venäjä on nyt luimistellut perinteisen konsertin syrjään keskustasta. Kesän suuri ilmailunäyttely peruttiin kokonaan.
Mainos