Mika Aaltola: Sodan käyttöarvon ei saa antaa nousta

Ulkopoliittisen instituutin johtajan mukaan hyökkäyksellä saavutetut edut pitää evätä.
Ukrainalaisia sotilaita. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / YASUYOSHI CHIBA
Ukrainalaisia sotilaita. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / YASUYOSHI CHIBA

Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltolan mukaan pyrkimykset diplomatiaan ja dialogiin eivät saa tarkoittaa sitä, että Venäjälle annetaan periksi Ukrainan osalta.

– Perimmiltään kysymys on sodan käyttöarvosta eurooppalaisen politiikan keinovalikoimassa. Jos Venäjä saavuttaa sodan avulla etuja, sodan käyttöarvo nousee myös jatkossa. Jos tämä evätään, tulevaisuutemme on rauhanomaisempi, Aaltola tviittaa.

– Jos kysymys on Venäjän vetäytymisen ehdoista, asia toisenlainen. Mutta tässäkin pelissä on miinojen mahdollisuus kovin suuri. (Vladimir) Putin kaipaa pois eristyksestä, ja tulisi käyttämää mahdollista dialogia sen tavoittelemiseen, mihin sodalla ei kykene, hän jatkaa samassa ketjussa.

Aaltola arvioi, että odotettavissa on ”jonkinsortin diplomaattinen avaus”.

– Se voi toimia vain, jos samalla apua Ukrainalle kiihdytetään. Paineen Venäjää kohtaan pitää olla melkoinen, jotta dialogi olisi millään tasolla järkevää, jotta se olisi enemmän kuin kaksi monologia.

 

Valkoisen talon toimet ovat mahdollistaneet Kremlin sotakassan kasvun.
Venäjä saattaa julistaa yleisen liikekannallepanon hyökätäkseen entistä voimakkaammin Ukrainaan tai Baltian maihin.
Puolustaja pyrkii kehittämään, massatuottamaan ja ottamaan käyttöön uuden sukupolven torjuntadrooneja.
Mainos