Maria Ohisalo HS:lle: Metsäteollisuuden lobbarit pelottelevat

Ympäristöministerin mukaan alan huolet on jo huomioitu hallituksen linjauksessa.
Koivutukkeja päätehakkuutyömaalla UPM:n omistamalla metsätilalla Janakkalassa. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Koivutukkeja päätehakkuutyömaalla UPM:n omistamalla metsätilalla Janakkalassa. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Hallituksen rivit ovat hajonneet EU:n metsien ennallistamisasetuksessa, vaikka aiemmin esityksen tavoitteita kannatettiin yksimielisesti.

Ympäristöministeri Maria Ohisalo (vihr.) syyttää Helsingin Sanomissa etujärjestöjä pelottelusta. Esimerkiksi MTK ja Metsäteollisuus ovat ovat esittäneet, että metsäpolitiikka on luisumassa Suomen omista käsistä EU:n hoidettavaksi.

– Metsäteollisuuden lobbauskoneisto on selvästi käynnistynyt siinä kohtaa, kun hallituksen yksimielinen kanta on lähtenyt sinne eduskuntaan, Ohisalo sanoo HS:lle.

– Sen jälkeen tämä mylly alkoi pyöriä. Aivan tällainen käsittämätön pelottelu.

Keskusta on asettunut kolmessa eri valiokunnassa hallituksen kantaa vastaan. Näin ovat tehneet myös SDP ja Rkp. Hallituksessa enää vain vihreät ja vasemmistoliitto puolustavat hallituksen aiempaa kantaa.

Ohisalon mielestä metsäteollisuuden esittämät huolet on huomioitu hallituksen alkuperäisessä kannassa.

Kansanedustajien mukaan lasten pankkiasiointia pitää helpottaa ja lupakorttiviidakkoa yksinkertaistaa.
Suomen talouskasvu on jäänyt selvästi ennakoitua alhaisemmaksi.
Kasvu on rakentunut muun muassa EU-tuista, maahanmuutosta ja energiamurroksesta.
Mainos