Rigmor Mörtsell, 79, on nukkunut luteiden valtaamassa sängyssä kymmenen kuukauden ajan Pohjois-Ruotsin Storumanissa. Asiasta kertoo ruotsalaisten vuokralaisten lehti Hem & Hyra.
Vuokranantaja on yrittänyt hävittää luteet neljä kertaa tuholaistorjuntayhtiö Anticimexin voimin. Luteet ovat silti jääneet asuntoon. Seuraavaksi sängyn ympärille asennetaan teltta, jonka sisällä luteet yritetään tappaa kuumentamalla.
Mörtsell huomasi ensimmäiset puremat lokakuussa 2025. Hän luuli jälkiä aluksi allergiseksi ihottumaksi, ja vasta lääkärikäynnin ja petivaatteiden vaihdon yhteydessä patjasta paljastui suuri määrä luteita.
Kuukaudet tuholaisten kanssa ovat käyneet voimille. Luteet ovat aktiivisimmillaan öisin.
– Olen pukeutunut kuin muumio, etteivät ne pääsisi puremaan, mutta ne pääsevät silti käsiksi minuun. Nukun huonosti ja heräilen monta kertaa yössä. Joudun syömään rauhoittavia lääkkeitä, koska tästä tulee niin kova ahdistus, Mörtsell sanoo lehdelle.
Pahimmillaan puremia oli hänen mukaansa niin paljon, että iho näytti ”konekiväärillä ammutulta”. Lopulta hän muutti väliaikaisesti tyttärensä luokse.
Vuokranantaja hyvitti puolet vuokrasta
Toistaiseksi on epäselvää, mitä kautta luteet ovat tulleet asuntoon. Mörtsell ei ole talon ainoa kärsijä, ja hän epäilee jonkun naapurin tuoneen luteet mukanaan ilmoittamatta asiasta.
Vuokrayhtiö Sveahemin toimitusjohtaja Anders Hörnqvist sanoo yhtiön pahoittelevan tilannetta ja uskovan, että ratkaisu on lähellä. Yhtiö on hyvittänyt kärsineille asukkaille 50 prosenttia vuokrasta.
Mörtsellin toivomaa sijaisasuntoa yhtiöllä ei ole ollut tarjota.
Suomessa luteet ovat yleistyneet nopeasti muun muassa matkailun kasvun myötä, ja ne ovat kehittyneet vastustuskykyisiksi monille torjunta-aineille.
Verkkouutiset on kertonut aiemmin, miten luteet tunnistaa hotellihuoneesta ja mitä virheitä ludetorjunnassa kannattaa välttää.
Tuholaistorjunnan tilaaminen ja maksaminen kuuluu Suomessa lähtökohtaisesti taloyhtiölle tai vuokranantajalle, ei vuokralaiselle. Kiinteistöliiton mukaan taloyhtiön kannattaa tilata torjunta viivytyksettä heti, kun tieto yhdenkin huoneiston ludeongelmasta on saatu.
Vuokralainen voi kuitenkin joutua korvausvastuuseen, jos hän on aiheuttanut ongelman huolimattomuudellaan, laiminlyönyt torjuntaohjeita tai jättänyt ilmoittamatta havainnoistaan ajoissa. Näyttötaakka huolimattomuudesta on korvausta vaativalla.
Suomen Vuokranantajien mukaan vuokralainen ei myöskään ole oikeutettu vuokranalennukseen, jos hän on itse tuonut tuholaiset tietoisesti mukanaan tai toiminut vastoin torjunta-ammattilaisen ohjeita.