Huijaustekstiviestejä tekstiviestiohjelman Roskasisältö ja estetyt -kansiossa älypuhelimessa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Liikenneturvan nimissä on liikkeellä huijausviestejä

Viesteissä väitetään, että vastaanottajalla on maksuja maksamatta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Liikenneturvan nimissä on liikkeellä huijausviestejä.

Huijaustekstiviesteissä väitetään, että viestin saajalla on ajoneuvon pysäköintimaksu tai muu veloitus maksamatta. Viestissä sanotaan, että jos maksua ei makseta, se siirtyy perintään.

– Kyse on kalasteluviesteistä, joilla yritetään saada käyttäjä klikkaamaan viestissä olevaa linkkiä ja luovuttamaan pankkitunnukset rikollisille, Liikenneturvan tiedotteessa sanotaan.

Liikenneturva muistuttaa, että se ei kerää pysäköintivirhemaksuja eikä muitakaan maksuja.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)