Liettuan valtionjohto kiidätettiin turvaan Valko-Venäjän lennokilta

Ex-komentajan mukaan Vilnan ilmatilan suojaaminen on vaikeaa.
Liettuaan Valko-Venäjältä tunkeutunut drooni. Kuvakaappaus videolta: LIETTUAN PUOLUSTUSVOIMAT
Liettuaan Valko-Venäjältä tunkeutunut drooni. Kuvakaappaus videolta: LIETTUAN PUOLUSTUSVOIMAT

Valko-Venäjältä Liettuaan lentänyt lennokki iskeytyi torstaina maahan noin kilometrin päähän rajasta.

Droonin tunkeutuminen Liettuan ilmatilaan sai välittömästi Naton Baltian ilmavalvonnan hävittäjät ilmaan. Lisäksi Liettuan pääministeri Gintautas Paluckas ja parlamentin puhemies Saulius Skvernelis kiidätettiin heti turvaan. Liettuan presidentti Gitanas Nausėda oli tapahtuman aikaan vierailulla Irlannissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Viron puolustusvoimien entinen komentaja ja nykyinen europarlamentin jäsen Riho Terras kertoo Postimees -lehdelle, että nopea reaktio kertoo paitsi puolustuskyvystä, myös Liettuan pääkaupunki Vilnan ilmapuolustuksen haastavuudesta.

Liettua on vahvistanut viime vuosina paljon ilmapuolustustaan muun muassa uusilla tutkilla ja NASAMS- ja SAMP/T -ilmatorjuntajärjestelmillä. Siitä huolimatta pääkaupunki Vilnan ilmapuolustus on Riho Terrasin mukaan vaikeaa.

Tämä johtuu Vilnan sijainnista. Kaupungin keskustasta on Valko-Venäjän rajalle vain noin 25 kilometriä. Pääkaupungissa oleva valtionjohto on siis Terrasin mukaan haavoittuvainen. Reagointiaika on lyhyempi kuin esimerkiksi Viron pääkaupunki Tallinnassa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Liettuan pääministerin ja parlamentin puhemiehen vieminen välittömästi turvaan, kun Valko-Venäjältä saapui droonia muistuttava esine ilmatilaan, oli oikea reaktio. Vilna kokee uhan hieman eri tavalla kuin miltä se saattaa Tallinnasta käsin näyttää, Riho Terras sanoo.

Riho Terras sanoo, että nopea ja päättäväinen reaktio lähetti selvän viestin puolustusvalmiudesta sekä liittolaisille että vastustajille.

– Tämä osoittaa, että Liettuan viranomaiset suhtautuvat johtajiensa ja valtion suojelemiseen täysin vakavasti.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos