Laajeneeko sota? Maahyökkäys voi alkaa pian

Amerikkalaisarvio perustuu Israelin joukkojen siirtoon pohjoisrajalle.
Israelin panssarivaunuja lähellä Libanonin rajaa. AFP / LEHTIKUVA / MENAHEM KAHANA
Israelin panssarivaunuja lähellä Libanonin rajaa. AFP / LEHTIKUVA / MENAHEM KAHANA

Yhdysvallat pitää mahdollisena, että Israel suorittaa rajatun maaoperaation Libanonissa Israelin siirtäessä joukkoja pohjoisrajalleen, uutisoi CNN.

Viranomaislähteen mukaan amerikkalaisarvio perustuu Israelin joukkojen mobilisointiin ja alueiden raivaukseen, mikä voisi viitata maahyökkäyksen valmisteluun.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Israelin asevoimien IDF:n tiedottaja Peter Lerner kertoi lauantaina, että armeija valmistautuu maahyökkäykseen, mutta se on vain yksi harkittavista vaihtoehdoista.

Israel on ilmoittanut tavoitteekseen yli 60 000 maan pohjoisosien asukkaan palauttamisen koteihinsa lähelle Libanonin rajaa.

IDF:n komentaja Herzi Halevi sanoi keskiviikkona maan valmistautuvan mahdolliseen maajoukkojen hyökkäykseen Libanoniin.

Israelilaislähteen mukaan Teheranin murtumispiste on lähellä.
Mainos