Venäjän talouden huononeva tilanne, kansan parissa leviävä epävarmuus ja heikko usko tulevaan alkavat näkyä avoimesti jopa Kremlin vahvasti kontrolloimassa mediassa.
BBC:n Moskovan kirjeenvaihtaja Steve Rosenbergin mediakatsauksen mukaan esimerkiksi Nezavisimaja Gazeta raportoi kyselytutkimuksen perusteella, että peräti kolmannes suurten venäläiskaupunkien asukkaista on hädissään rahan loppumisen uhan takia.
– 40 prosenttia korkeakoulutetuista sanoo kansan köyhtymisen olevan Venäjän pääongelma, jutussa jatketaan.
Kaupunkien väestön ajatteluun liittyvät tiedot ovat mitä todennäköisimmin huolestuttavia myös Kremlille. Venäläislukujen valossa köyhyys huolettaa yli miljoonan asukkaan kaupunkien asukkaita kaksi kertaa enemmän kuin maaseudun väestöä. Diktaattori Vladimir Putin on pyrkinyt pitämään kaupunkilaiset mahdollisimman tyytyväisinä hyökkäyssodan ja sen seurausten keskellä. Esimerkiksi sotilaiden värväys on kohdistettu epäsuhtaisesti syrjäseuduille.
Venäläisten omaan ja maan taloustilanteeseen sekä ”maan yleiseen tilaan” liittyvän ahdistuksen ja pelkojen kerrotaan kasvaneen tämän vuoden tammikuun aikana.
– Ahdistus on kasvanut viimeisen kahden vuoden aikana, epävarmuuden, rahapulan, talouskriisin ja tuotannon kuihtumisen vuoksi, artikkelissa ladataan suoraan.
Hintojen noususta ja köyhtymisestä huolissaan olevien venäläisten määrän kerrotaan kasvaneen entisestään viimeisen vuoden aikana.
Talouslehti Kommersant kertoo puolestaan masennuksen ja stressihäiriöiden määrän kasvaneen Venäjällä.
Jutussa siteerataan virallisia tilastoja ja listataan kylmääviä lukuja. Tällaisia psyykkisiä sairauksia kirjattiin vuonna 2024 yli 20 prosenttia enemmän kuin vuonna 2020. Viime vuoden lukuja ei vielä ole saatavilla. Jutun mukaan masennuslääkkeiden myyntilukujen kehitys viittaa kuitenkin siihen, että sama trendi on jatkunut.
Jopa Venäjän valtion lehti Rossiskaja Gazetasta löytyy mielenkiintoinen uutinen, joka kielii maan talouden tilasta ja kansan mielenmaisemasta.
Lehdessä kerrotaan, että Moskova saattaa asettaa kullan maastaviennille henkilökohtaisen rajan. Katoksi tulisi 100 grammaa. Kyse on yrityksestä estää varallisuuden virtaa ulos maasta.
LUE MYÖS:
Kremlin talouskurimus pahenee: Moskovan lentokenttä huutokaupattiin pilkkahinnalla
Venäjältä loppuvat rahat – ”Sisäinen kriisi”
Today one Russian paper reports that “Russians’ anxiety has increased due to uncertainty, a lack of money, the economic crisis and a decline in production.” Another writes about an increase in “depression, anxiety & stress disorders” in Russia. #ReadingRussia pic.twitter.com/OGdYyo1zFO
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) February 2, 2026





