”Kuvio kertoo enemmän kuin tuhat sanaa” – näin rajusti Suomen alijäämä kasvaa

Valtion velkakehitys poikkeaa merkittävästi muista verrokkimaista.
Suomen julkisen talouden alijäämä verrattuna Ruotsiin ja Tanskaan. LÄHDE: MACROBOND/VM
Suomen julkisen talouden alijäämä verrattuna Ruotsiin ja Tanskaan. LÄHDE: MACROBOND/VM

Finanssineuvos Markku Stenborg on jakanut sosiaalisen median X-palvelussa kuvan Suomen julkisen talouden velkatilanteesta. Kuvio perustuu Macrobondin ja valtioneuvoston julkaisemiin lukuihin.

Kuvio havainnollistaa, miten Suomen julkinen talous on ollut alijäämäinen yhtäjaksoisesti vuodesta 2008 lähtien.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Julkisessa taloudessa on pysyväisluontoinen alijäämä, velka kasvaa rajatta ja jonain päivänä se on ongelma. Se ei ole nyt ongelma, vain koska uskotaan hallituksen ennen pitkää hoitavan asian kuntoon, Stenborg toteaa.

Hän on jakanut myös kuvion Suomen julkisen talouden alijäämästä verrattuna Ruotsiin ja Tanskaan. Kuvio havainnollistaa sen, miten Suomen alijäämä on kasvanut merkittävästi viime vuosien aikana samalla, kun Ruotsin ja Tanskan julkiset taloudet ovat kääntyneet ylijäämäisiksi.

Asiaan kiinnittää huomiota myös rahoituksen professori Timo Rothovius.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kuvio kertoo taas enemmän kuin tuhat sanaa, ja sanoma on Suomen kannalta todella karu!

Iskut energialaitoksiin voivat tuntua maailmantaloudessa jopa vuosien ajan.
Henkilöstö siirtyy uuden omistajan palvelukseen.
Elinkeinoelämän keskusliiton pitkäaikainen toimitusjohtaja jää eläkkeelle toukokuussa.
Mainos