Kuolleeksi väitetty Venäjän amiraali ilmaantui videolle – kuvattiinko ennen ohjusiskua?

Kuvamateriaalin aitoudesta ei ole pitäviä todisteita.
Venäjän puolustusministerin julkaiseman kuvamateriaalin mukaan amiraali Viktor Sokolov on elossa. www.twitter.com/DAlperovitch
Venäjän puolustusministerin julkaiseman kuvamateriaalin mukaan amiraali Viktor Sokolov on elossa. www.twitter.com/DAlperovitch

Venäjän puolustusministeriö ja valtion tietotoimisto RIA Novosti ovat jakaneet tiistaina kuvamateriaalia (jutun alla kuvan vasemmassa alakulmassa) sosiaalisessa mediassa Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigun ja sotilaskomentajien väitetystä kokouksesta, johon Mustanmeren laivaston komentaja, amiraali Viktor Sokolov väitetysti osallistui.

Sokolovin on huhuttu kuolleen Ukrainan viime perjantaina tekemässä ohjushyökkäyksessä Mustanmeren laivaston päämajaan Krimin Sevastopolissa.

Ukrainan erikoisoperaatioiden joukot tiedotti maanantaina, että Sokolov kuoli iskussa.

Kommentaattorit pohtivat sosiaalisessa mediassa, että toistaiseksi on mahdotonta todeta, onko Shoigun johtamaan kokoukseen liittyvä kuvamateriaali otettu ennen Ukrainan ohjushyökkäystä vai sen jälkeen.

– Kuvan päivämäärää ei kuitenkaan voi vahvistaa, sanoo turvallisuusasiantuntija Dmitri Alperovitch.

LUE MYÖS:
Lahjotut venäläisupseerit auttoivat Ukrainaa tuhoisan ohjusiskun valmistelussa

Venäjä laajentaa Karjalassa prikaatteja divisiooniksi, muodostaa uuden tykistöprikaatin ja rakentaa uuden varuskunnan.
Venäjä testaa, missä kulkee lännen sietokyky, Jarno Limnell toteaa.
Alueet sijaitsevat Pohjoismaiden ja Baltian maiden rajojen läheisyydessä.
Mainos