Kremliltä kova linjaus Ukrainan neuvotteluihin

Vladimir Putinin ja Volodymyr Zelenskyin tapaaminen sodan lopettamiseksi ei vaikuta todennäköiseltä.
Kreml Moskovassa.
Kreml Moskovassa. Wikimedia Commons / Dmitri Ivanov
Kreml Moskovassa.
Kreml Moskovassa. Wikimedia Commons / Dmitri Ivanov

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi vuosi sitten, että huippukokous Venäjän presidentin Vladimir Putinin ja Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa olisi ”kahden viikon päässä”. Nyt Moskovan kanta on, että kolmikko voi tavata vasta viimeistelläkseen sopimuksia, joita ei vielä ole.

Yhdysvaltain, Venäjän ja Ukrainan presidenttien kolmenvälinen tapaaminen on mahdollinen vain sopimusten virallistamiseksi, Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi venäläisen uutistoimisto Interfaxin mukaan.

Peskov kommentoi yhdysvaltalaismedia Axiosin tietoa, jonka mukaan CIA:n johtaja John Ratcliffe olisi Moskovan-vierailunsa aikana ehdottanut Vladimir Putinin, Donald Trumpin ja Volodymyr Zelenskyin tapaamista.

– Ehdotuksia Putin–Trump–Zelenskyi-huippukokouksen järjestämisestä on ollut jo pitkään. Ja tiedätte hyvin valtionpäämiehemme kannan: tällainen tapaaminen on mahdollinen vain sopimusten virallistamiseksi. Sopimukset eivät suinkaan ole mikään hätäisesti kyhätty diili, Peskov sanoi.

Kremlin tiedottajan mukaan sodan lopettamisessa on kyse erittäin monimutkaisesta prosessista, johon liittyy valtava määrä yksityiskohtia, Meduza uutisoi.

– Presidenttien olisi luonnollisesti täysin turhaa tavata keskustellakseen kaikesta tästä. He voivat tavata vain viimeistelläkseen sopimukset. Mutta juuri tällaista työtä sovinnon saavuttamiseksi Kiovan osapuoli ei halua tehdä, Peskov väitti.

Trump sanoi jo elokuussa 2025 aloittaneensa kolmenvälisen huippukokouksen valmistelut Zelenskyin ja Putinin kanssa. Hän arvioi tuolloin, että tapaaminen järjestettäisiin kahden viikon kuluessa. Kokous ei kuitenkaan ole toteutunut.

Zelenskyi julkaisi tämän vuoden kesäkuun 4. päivänä Putinille avoimen kirjeen, jossa hän ehdotti henkilökohtaista tapaamista sodan lopettamisesta neuvottelemiseksi. Seuraavana päivänä Pietarin kansainvälisessä talousfoorumissa puhunut Putin sanoi, ettei hän tuolloin nähnyt tapaamisessa Zelenskyin kanssa mitään järkeä.

Venäläisjoukot ovat menettäneet jopa satoja neliökilometrejä.
Mick Ryanin mukaan Venäjällä ei ole edellytyksiä uuden rintaman avaamiseen.
Mainos