– Vuoden sisäinen kausivaihtelu huomioiden asuntolainanostot ovat nyt yhtä matalalla kuin koronakriisin alkuvaiheessa keväällä 2020. Lainatilastoista esiin nouseva sijoittajien säikähdys on kuitenkin vielä oman kodin ostajia syvempi, Hypon ekonomisti Juho Keskinen toteaa viitaten Suomen Pankin julkistamiin tietoihin asuntolainojen nostoista ja koroista.
Pankin mukaan tavallisia asuntolainoja nostettiin 1,6 miljardilla eurolla ja sijoitusasuntolainoja 127 miljoonalla eurolla.
– Euroopan keskuspankin viimeviikkoinen päätös nostaa ohjauskorkojaan 0,75 prosenttiyksiköllä oli odotettu ja markkinakorot reagoivat pääjohtaja Christine Lagarden viestiin rahapolitiikan kiristämisen edistymisestä jopa lievällä laskulla – 12 kuukauden euriborkoron odotetaan nyt kiipeävän kolmen prosentin tuntumaan, mutta ei juurikaan sen yläpuolelle, Keskinen sanoo.
Hän toteaa, että tänä vuonna koettu historiallinen korkojen nousu kuitenkin realisoituu velallisille vasta korontarkistuspäivän kohdalla ja rahapolitiikka välittyykin reaalitalouteen vasta viiveellä.
– Korkoympäristö on kuitenkin muuttunut nopeasti, sillä uusien asuntolainojen keskikorko oli syyskuussa 2,75 prosenttia, kun vielä huhtikuussa oltiin alle prosentin tasolla. Asuntolainojen keskimääräiset korkomarginaalit ovat sen sijaan pysyneet maltillisella tasolla, eli varsinainen asuntolainaamisen hinta ei ole juurikaan kasvanut, Keskinen sanoo.
Hän huomauttaa, että riskit eroavat kuitenkin merkittävästi alueittain.
– Oman kodin ostajat tai putkiremonttihankkeet saavat kyllä rahoitusta kasvukeskuksissa, mutta häilyvän kysynnän alueella tilanne voi olla näissä oloissa toinen, Keskinen arvioi.