Koronarajoituksista vaaditaan selvitystä – ”Ylimitoitettuja”

Suomen Yrittäjien mukaan koronarajoituksia pidettiin voimassa pitkään varmuuden vuoksi.
Suljettu ravintola koronatalvena 2021. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Suljettu ravintola koronatalvena 2021. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Koronapandemian aikaisista elinkeinovapauden rajoituksista on laadittava riippumaton jälkiselvitys, vaatii Suomen Yrittäjät tiedotteessaan.

Yrittäjien mukaan moni elinkeinonharjoittaja ajautui isoihin ongelmiin pandemian aikana. Elinkeinovapautta rajoitettiin pitkään ja merkittävästi esimerkiksi ravintolat ja liikuntakeskukset sulkemalla sekä tapahtumat kieltämällä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Viisi vuotta pandemian alkamisen jälkeen kunnollista jälkiselvitystä ei ole vieläkään tehty.

– Se ei ole hyvää hallintoa. Nyt täytyy ottaa kaikki oppi irti kertaalleen koetusta pandemiasta, koska tilanne voi toistua, perää Suomen Yrittäjien asiantuntija Sanna Lempiäinen.

Lempiäisen mukaan osa rajoituksista vaikutti ylimitoitetuilta ja niitä pidettiin voimassa pitkään varmuuden vuoksi. Niiden seurauksena yrittäjät menettivät elantoaan ja heidän liiketoimintansa harjoittaminen käytännössä kiellettiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lempiäinen muistuttaa, että vaikka korona-ajasta on julkaistu erilaisia tutkimuksia, ei elinkeinovapauden rajaamisen tarpeellisuudesta ja vaikutuksista yrityksiin ja yrittäjiin ole tehty selvityksiä.

Suomen Yrittäjien mukaan uuden selvityksen pitäisi tulla riippumattomalta taholta, ei siis hallitukselta.

– On hyvin tärkeää, että tulevaisuudessa rajoitusten ja lisävelvoitteiden kustannusten korvaustavan ja hakuprosessin tulee olla selkeä ja etukäteen tiedossa, Lempiäinen linjaa.

Juhana Brotheruksen mukaan Lähi-idän levottomuudet uhkaavat Suomen talouskasvua.
Ivan Puopolo haastattelee Binga Tupamäkeä Verkkouutisten videolla.
Veronkevennysten negatiiviset vaikutukset eivät peloista huolimatta realisoituneet.
Mainos