”Korjausten laiminlyönti johtaa lopulta ongelmiin”

Kansanedustajan mukaan korjausvelasta ei ole huolehdittu viime vuosina riittävällä tavalla.
Vesi tulvinut Helsingissä Bulevardin Hietalahdenrannan päädyn risteyksessä aamulla 13. marraskuuta 2022. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Vesi tulvinut Helsingissä Bulevardin Hietalahdenrannan päädyn risteyksessä aamulla 13. marraskuuta 2022. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiurun mukaan valtion hallitsematon velkaantuminen johtaa lopulta ongelmiin.

– Sama koskee korjausvelkaa. Korjausinvestointien laiminlyönti siirtää pulmaa eteenpäin. Lopulta onni loppuu. Koskee myös liikenneinfraa, kuntia, taloyhtiöitä, Kiuru kirjoittaa Twitterissä.

Hän viittaa Ylen uutiseen Helsingissä tapahtuneista putkirikoista. Osa viime päivinä hajonneista putkista on ollut erittäin vanhoja, jopa 130 vuotta sitten asennettuja. Helsingin kantakaupungin vanhojen putkien korjaustarve ei tule yllätyksenä, sillä huolestuttava tilanne todetaan HSY:n arviointikertomuksessa 2021.

Saneerausvelkaa, eli korjausta tai uusimista vaativaa vesijohto-, viemäri- ja sekaviemäriverkostoa on kaikkiaan noin 530 kilometriä.

Hallinto-oikeus hylkäsi liiallisesta voimankäytöstä potkut saaneen opettajan valituksen.
Ministerin mukaan SDP on kuukausikaupalla käyttänyt heikkoa kasvua ja työllisyyttä todisteena hallituksen epäonnistumisesta.
Politikointi on ajoittain nakertanut luottamusta eduskunnan perustuslakivaliokuntaan. Vaihtoehtoja on haettu, mutta eduskunta ja valiokunta ovat pitäneet kiinni vallastaan, politiikan toimittaja Heikki Vento sanoo näkökulmassaan.
Mainos