Kokoomusedustaja miinakeskustelusta: Olemme vastuussa itärajasta myös Natolle

Pauli Kiurun mukaan sopimusten on oltava symmetrisiä.
Kansanedustaja Pauli Kiuru. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Kansanedustaja Pauli Kiuru. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Kansanedustaja, eduskunnan puolustusvaliokunnan jäsen Pauli Kiuru kertoo kannattavansa jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta irtautumista. Viestipalvelu X:ssä Kiuru kirjoittaa Suomen olevan vastuussa pitkästä itärajastaan myös puolustusliitto Natolle.

Kiuru muistuttaa, ettei Venäjä ole koskaan liittynyt sopimukseen.

– Sopimusten oltava symmetrisiä, hän kirjoittaa.

Jalkaväkimiinat ovat lisäksi puolustuksellisia aseita, kokoomusedustaja perustelee kantaansa. Kiuru on paitsi puolustusvaliokunnan jäsen myös tiedusteluvalvontavaliokunnan varapuheenjohtaja.

X:ssä Kiuru on jakanut Aamulehden  lauantaisen uutisen, jossa kerrotaan pirkanmaalaisten kansanedustajien keskuudesta löytyvän kannatusta Ottawan sopimuksesta irtautumiselle. Oppositiopuolue keskustan ainoa pirkanmaalainen kansanedustaja Jouni Ovaska kertoo olevansa valmis tukemaan Petteri Orpon (kok.) hallitusta asiassa, jos se sellaisen esitykseen eduskuntaan tuo.

– Toivon hallituksen tarttuvan kysymykseen pikaisesti. Kokoomus on avainasemassa, koska sillä on johto ulko- ja turvallisuuspolitiikassa, Ovaska sanoo.

Jalkaväkimiinoista on käyty viikonloppuna vilkasta keskustelua. Lauantaina Puolustusvoimain komentaja Janne Jaakkola peräänkuulutti muuttuneen turvallisuusympäristön takia keskustelua jalkaväkimiinoista.

SDP:n puheenjohtaja ei ota vielä kantaa kokoomuksen yhdeksän miljardin sopeutusohjelmaan.
Kansanedustajan mukaan julkisen sektorin kokoa pitää pienentää samalle tasolle Ruotsin ja Tanskan kanssa.
Kansanedustajan mukaan veronkiristykset olisivat leikkaamista suomalaisten omista rahoista.
Mainos