Jo toisen peräkkäisen eduskuntavaalitappionsa kärsineen keskustan ei vielä pidä poissulkea porvarihallitukseen menemistä. Näin sanoo kokoomuksen pirkanmaalainen kansanedustaja Arto Satonen.
Niin puolueensa eduskuntaryhmän puheenjohtajana kuin eduskunnan varapuhemiehenä toiminut Satonen kehottaa nyt keskustaa ”katsomaan isoa kuvaa”.
– Kun keskustalaiset miettivät hallitukseen osallistumista, niin kannattaa katsoa isoa kuvaa. Jos maaseudun edun ajaminen on tärkeämpää kuin puolueen kannatus, niin ei kannata sulkea pois hallitusyhteistyötä Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kanssa, Satonen kirjoittaa Twitterissä.
Vuodesta 2015 yhtäjaksoisesti hallituksessa istunut keskusta menetti viikon takaisissa eduskuntavaaleissa kahdeksan paikkaa. Puolueen puheenjohtaja Annika Saarikko linjasi jo vaaleja seuraavana päivänä, että keskustan paikka on nyt oppositiossa. Useat keskustavaikuttajat ovat vaalien jälkeen arvioineet, että meneminen SDP-johtoiseen hallitukseen vuonna 2019 oli puolueelta virhe.
Suurimman puolueen eli kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo aloittaa hallituksen muodostamisen hallitustunnusteluilla alkavalla viikolla.
Kun keskustalaiset miettivät hallitukseen osallistumista, niin kannattaa katsoa isoa kuvaa. Jos maaseudun edun ajaminen on tärkeämpää kuin puolueen kannatus, niin ei kannata sulkea pois hallitusyhteistyötä Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kanssa. #hallitus #maaseutu #keskusta
— Arto Satonen (@artosatonen) April 8, 2023