Kokoomuksesta vastaus SDP:lle: Rikoitte kehykset ja jätitte kaikki leikkaukset seuraavalle hallitukselle

Sinuhe Wallinheimon mukaan edellinen hallitus ei ymmärtänyt talouskurin käsitettä.
Valtioneuvoston linna Helsingissä. Kuva on arkistokuva. / LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Valtioneuvoston linna Helsingissä. Kuva on arkistokuva. / LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) vastaa Tytti Tuppuraisen (sd.) arvosteluun hallituksen talouspolitiikasta.

Tuppurainen kirjoitti viestipalvelu X:ssä, että ”hallituksen talouspolitiikka on epäonnistunut ja EU-politiikka tuuliajolla”.

– ALV:n historiallinen jättikorotus erittäin lyhyellä varoitusajalla Euroopan toiseksi korkeimmalle tasolle on osoitus epäonnistumisesta. Hallitus ei ole pystynyt palauttamaan luottamusta Suomen talouteen, Tuppurainen kirjoitti viestipalvelu X:ssä.

Wallinheimo ihmettelee Tuppuraisen ulostuloa.

– En tiedä kuinka uskottava edustaja on tähän näin kommentoimaan. Ehkä pahoittelu ainakin siitä, että mitään talouskurin käsitettä ei ymmärretty viime kaudella? Kehykset rikottiin, ei tehty rakenteellisia uudistuksia ja jätettiin kaikki leikkaaminen seuraavalle hallitukselle.

Tytti Tuppurainen toimi edellisellä vaalikaudella eurooppa- ja omistajaohjausministerinä Sanna Marinin (sd.) hallituksessa.

Noin 10 000 suomalaisella voi olla loppuvuonna liian korkea lisäprosentti, jos verokorttia ei päivitetä.
SDP:n kansanedustaja joutui oikaisemaan kirjoitustaan, mutta se ei auttanut.
Antti Häkkänen ei ole ensimmäinen EU-maan ministeri, joka on Israelin vierailun yhteydessä tavannut ministeri Israel Katzin.
Mainos