Entinen pääministeri Antti Rinne (sd.) on tyrmännyt SDP:n nykyisen talouspoliittisen linjan. Hänen mukaansa puolueen nykyinen linja ei ole mikään vaihtoehto hallituksen talouspolitiikalle eikä vie Suomen taloutta parempaan suuntaan.
SDP:tä vuosina 2014-2020 johtaneen Rinteen asettuminen puolueen nykylinjaa vastaan on herättänyt laajasti huomiota. Asiaan ottaa kantaa myös kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo.
– Sieltä se taas nousee. Ruusujen sota. Demareilla pakka on täysin sekaisin, Sinuhe Wallinheimo kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
Wallinheimon mukaan Rinne haluaa jatkaa ”rahaa on politiikkaa” -linjaa.
– Ja heti kun joku omista vihjaa säästöistä, kenttä menee sekaisin.
Wallinheimo huomauttaa, että mikään näistä vaihtoehdoista ei ole lähelläkään riittävää.
LUE MYÖS:
Antti Rinne tyrmää SDP:n talouslinjan
Karoliina Partanen: Antti Rinne haluaa lenkkipolitiikkaa
Sieltä se taas nousee. Ruusujen sota. Demareilla pakka on täysin sekaisin. Rinne haluaa jatkaa ”rahaa on politiikkaa” -linjaa, ja heti kun joku omista vihjaa säästöistä, kenttä menee sekaisin. Mikään näistä vaihtoehdoista ei ole lähelläkään riittävää. https://t.co/3ZUnGtdvBe
— Sinuhe Wallinheimo (@swheimo) October 9, 2025





