Kokoomuksen Matias Marttinen: Opposition keinoilla ei yksikään nuori työllisty

Ryhmäjohtajan mukaan välikysymys ei anna oikeaa kuvaa hallituksen nuorisopolitiikasta.
Matias Marttinen. LEHTIKUVA / SEPPO SAMULI
Matias Marttinen. LEHTIKUVA / SEPPO SAMULI

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttisen mukaan vasemmisto-opposition jättämässä välikysymyksessä jätetään huomiotta kaikki hallituksen nuorten hyvinvointia edistävät uudistukset.

Marttinen muistuttaa, että Petteri Orpon (kok.) hallitus tekee useita toimia nuorten työllistymisen, koulutuksen laadun ja nuorten hyvinvoinnin parantamiseksi.

– Hallitus toteuttaa talouspolitiikkaansa, jotta nuorilla on mahdollisuus elää hyvinvointiyhteiskunnassa ilman raskasta velkakuormaa. Samalla hallituksen politiikka kasvattaa nuorten mahdollisuuksia päästä työhön tai opintoihin kiinni, Marttinen sanoo tiedotteessaan.

Kokoomuksen ryhmäjohtajan mukaan hallituksen toteuttamat työmarkkinauudistukset helpottavat yrityksien mahdollisuutta työllistää, ja näin ne antavat juuri nuorille mahdollisuuksia ensimmäiseen työhön.

– Nuorten ajautuminen työelämän ulkopuolelle on valtava haaste. Tälläkin hetkellä Suomessa on lähes 26 000 alle 25-vuotiasta työtöntä työnhakijaa. Hallituksen politiikka kannustaa yrityksiä palkkaamaan lisää työntekijöitä, josta erityisesti nuoret, työuransa alussa olevat hyötyvät. Sen sijaan vasemmisto-opposition reseptissä, jossa kaikille työllisyysuudistuksille sanotaan vain ei, yksikään nuori ei työllisty.

Marttinen kertoo kantavansa huolta pitkään jatkuneesta nuorten hyvinvoinnin heikkenemisestä. Hän muistuttaa, että hallitusvastuussa vasemmistopuolueet ja vihreät torjuivat eduskunnassa terapiatakuun.

– Suomessa olisi tälläkin hetkellä voimassa lasten ja nuorten terapiatakuu, elleivät SDP, vihreät ja vasemmistoliitto olisi äänestäneet esitystä vastaan viime kaudella. Onneksi Orpon hallitus nyt toteuttaa lasten ja nuorten terapiatakuun vastaamaan nuorten merkittävästi kasvaneisiin mielenterveyden ongelmiin, jotta nuoret saavat apua silloin, kun sitä tarvitaan, Marttinen sanoo.

Marttinen muistuttaa, että hallitus tekee myös useita panostuksia nuorten koulutuksen laatuun sekä opintomahdollisuuksiin.

– Hallitus lisää korkeakoulujen aloituspaikkoja, jotta yhä useampi nuori pääsee opintopolullansa toisen asteen jälkeen eteenpäin. Samalla hallitus panostaa 10 miljoonaa toisen asteen oppimisen tukeen. Opposition välikysymys ei anna oikeaa kuvaa hallituksen nuorisopolitiikasta.

Ristiriitaiset puheet hämärtävät kuvaa SDP:n talouslinjasta, kokoomusedustaja katsoo.
Ivan Puopolon haastattelussa eduskunnan perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestman.
Mainos