Suomen Pankin pääjohtaja ja Euroopan keskuspankin EKP:n neuvoston jäsen Olli Rehn on listannut Euroopan suurimmat riskit.
Ensimmäisenä hän nostaa esiin geopolitiikan ja ilmaston.
– Ukrainan ja Lähi-idän sodat pitävät synkkiä pilviä näkymien yllä. Kesän kuumuus, kuivuus ja metsäpalot muistuttivat meitä siitä, että ilmastonmuutoksella on todellinen hinta, Rehn totesi ajatuspaja OMFIF:n ja DZ Bankin paneelikeskustelussa Kauppalehden mukaan.
Myös tekoäly ja siihen kohdistuva investointibuumi tuovat Rehnin mukaan suuria ja keskittyneitä taloudellisia riskejä, vaikka tiedossa voi olla myös kovia tuottavuuden kasvuja.
Kolmantena listalla on julkinen velka, joka edelleen kasvaa monissa kehittyneissä talouksissa. Korkeammat lainakustannukset voisivat Rehnin mukaan lisätä valtioriskejä ja paljastaa heikkoja kohtia muualla.
Ratkaisu riskeihin löytyy puolustuksesta, energiasta ja tuottavuudesta, Rehn sanoi.
– Euroopan on osoitettava yhtenäisyyttä ja otettava enemmän vastuuta omasta turvallisuudestaan Naton eurooppalaisena pilarina. Tämä on käynnissä oleva työ, vaikka edistyminen on epätasaista jäsenvaltioiden välillä. Toiseksi, Euroopan on vähennettävä riippuvuuttaan tuoduista fossiilisista polttoaineista. Investoinnit puhtaaseen energiaan, sekä uusiutuviin energialähteisiin että ydinvoimaan, ovat välttämättömiä energiaturvallisuuden kannalta – ja ilmastotavoitteidemme saavuttamiseksi. Kolmanneksi, tuottavuus. Mario Draghin raportissa esitetään etenemissuunnitelma: sisämarkkinoiden toteuttaminen, byrokratian vähentäminen, yrittäjyyden edistäminen, investoinnit innovaatioihin ja inhimilliseen pääomaan, Rehn kommentoi.