KL: Kullan hinnassa suuri muutos

Kulta on tänä vuonna ollut arvokkainta sitten öljykriisin 1979.
Kultakoruja Helsingissä helmikuussa. Kullan hinnannousu on saanut ihmisiä vaihtamaan korujaan rahaksi. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Kultakoruja Helsingissä helmikuussa. Kullan hinnannousu on saanut ihmisiä vaihtamaan korujaan rahaksi. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Kullan hinnassa on nähty korjausliike alaspäin kahden viikon aikana, kertoo Kauppalehti. Vuoden alussa kultaunssi maksoi New Yorkin spot-hinnoilla noin 2600 dollaria, ja korkeimmillaan hinta kävi lokakuun 20. päivänä noin 4360 dollarissa. Väliin mahtui siis noin 67 prosentin nousu.

Nyt markkinahinta on laskenut takaisin noin 4000 dollariin ja ajoittain sen alapuolelle. Kullalla on ollut niin sanottua turvasatamakysyntää ja kultaan sijoittamisessa kasvua ylipäätään.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Kullan hinnan laskukäänteelle löytyy useita syitä, joista ehkä tärkein on KL:n mukaan psykologinen käänne: kultasijoittajien mieliala kääntyi kun hinta oli noussut liikaa liian lyhyessä ajassa. Turvasatamakysyntää puolestaan on vähentänyt Yhdysvaltojen ja Kiinan kauppasovun läheneminen. Moni sijoittaja on myös kotiuttanut kultavoittojaan.

Lisäksi heinäkuun datan perusteella keskuspankit pienensivät kultaostojaan selvästi aiempiin kuukausiin nähden, mikä kuitenkin jo elokuussa palautui kasvu-uralle.

Tämä vuosi on tähän mennessä ollut kullan hinnalle tuottoisin sitten öljykriisin vuonna 1979. Arviot tulevasta hintakehityksestä vaihtelevat, osa analyytikoista on yhä optimistisia kullan hinnan noususta.

Christine Lagarden mukaan päättäjien täytyy arvioida odotettavissa olevan inflaatiopiikin laajuus ja kesto.
Maailman tilanne voi Etlan mukaan varjostaa näkymiä.
Sitran ehdottama sopimus korostaa yhteistyötä yli puoluerajojen.
Mainos