Yleisradioyhtiö RAI:n mukaan tapaus sattui Trevisossa Pohjois-Italiassa.
29-vuotias nainen alkoi kokea huimausta, eikä hän pystynyt selvittämään sen syytä. Kissan lakkaamaton naukuminen herätti myös hänen epäilyksensä. Kun hän lähti kotoaan töihin, epämukava olo jatkui. Nainen päätti pysähtyä ja soittaa hätänumeroon.
Paikalle tullut pelastushenkilöstö epäili välittömästi, että hän saattoi kärsiä häkämyrkytyksestä ja vei hänet sairaalaan.
Saman talon portaista löytyi myös häkää, jolloin yläkerrassa asuva naisen aviomies ja talossa asuva perhe – aviomies, vaimo ja heidän puolen vuoden ja kolmen vuoden ikäiset lapsensa – vietiin varotoimenpiteenä ensiapuun.
Testit paljastivat, että 29-vuotiaan naisen myrkytysaste oli niin vakava, että hän tarvitsi hoitoa painekammiossa. Aviomies ja perhe kotiutettiin seuravana iltana.
Paikan päällä olleet palomiehet tunnistivat hiilimonoksidivuodon syyksi toimintahäiriöisen lämmityslaitteen. Käynnistyksen jälkeen laitteesta rekisteröitiin erittäin korkeita kaasupitoisuuksia.