Kirurgi-kansanedustaja: Lääkärikoulutuksen lisääminen on liian hidas ratkaisu

Kokoomuksen Ville Väyrysen mukaan lisäkoulutus voisi kuitenkin sopia yhdeksi pitkän tähtäimen toimenpiteeksi.
Tutkimus- ja opetuskeskus Biomedicum Helsingin Meilahdessa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Tutkimus- ja opetuskeskus Biomedicum Helsingin Meilahdessa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Ensimmäisen kauden kansanedustaja, kirurgitaustainen Ville Väyrynen (kok.) kirjoittaa Keskisuomalaisessa, että lääkärien koulutuspaikkojen lisäämistarve ei ole aivan niin yksiselitteinen asia, kuin siitä julkisuudessa puhutaan. Syynä ovat niin pienenevät ikäluokat, lääkärityövoiman hieman epätarkoituksenmukaisen jakautuminen kuin hiljalleen nousseet koulutusmäärätkin.

Väyrynen viittaa kirjoituksessaan lehden aiempaan pääkirjoitukseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tämänhetkiset tiedekunnat ovat suorituskykynsä ylärajoilla sekä tilojen että käytettävissä olevien taloudellisten voimavarojen suhteen. ”Pienryhmät” ovat turvonneet yli kymmenpäisiksi ja opetuksen laatu on uhattuna opiskelijamäärien kasvaessa ilman vastaavaa resurssien lisäystä, hän kirjoittaa.

– Jos se kuitenkin valitaan yhdeksi pitkän tähtäimen toimenpiteeksi, noussee myös kuudes lääketieteellinen tiedekunta ennen pitkää mukaan keskusteluun, Väyrynen toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän huomauttaa, että ulkomailla lääkärintutkintoa suorittaa tällä hetkellä yli tuhat suomalaista.

Terveydenhuollon tämänhetkiset ongelmat eivät kuitenkaan koulutuspaikkoja lisäämällä ratkea, kirurgi-kansanedustaja paaluttaa.

– Terveydenhuolto on tällä hetkellä suurissa ongelmissa ja välittömäksi ratkaisuksi tarvitaan jotain paljon nopeammin vaikuttavaa kuin lääkärikoulutuksen lisääminen.

Karoliina Partanen toivoo asiallista keskustelua sote-palveluista.
Pääministeri antoi eduskunnalle ilmoituksen sote-palveluista.
Mainos