Kiinalainen lennokkien valmistaja keskeyttää liiketoiminnan Venäjällä

DJI on käynnistänyt yhtiön sisäisen arviointiprosessin.
DJI-yhtiön valmistama Mavic Pro Platinum -nelikopteri. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
DJI-yhtiön valmistama Mavic Pro Platinum -nelikopteri. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Lennokkeja valmistava jättiyhtiö DJI on ensimmäinen suuri kiinalainen yritys, joka on lopettanut liiketoiminnan Venäjällä ja Ukrainassa täysimittaisen sodan alkamisen jälkeen, kertoo BBC.

DJI on maailman suurin ammattitason ja kuluttajalennokkien valmistaja. Yhtiö ilmoitti lausunnossaan keskeyttävänsä väliaikaisesti toimintansa Venäjällä ja Ukrainassa.

– DJI arvioi sisäisesti uudelleen määräystenmukaisuuden vaatimuksia eri toimivalta-alueilla. Tämänhetkistä tarkistusta odotellessa DJI keskeyttää väliaikaisesti kaiken liiketoiminnan Venäjällä ja Ukrainassa, lausunnossa todettiin.

Ukrainan armeija ja kansalaiset ovat syyttäneet DJI:tä tietojensa vuotamisesta Venäjälle. Yritys kiistää väitteen.

Ukraina on jatkanut tiheästi toistuvien iskujen kaavaa. Tuapse peittyy mustaan savuun.
Hyökkääjä yritti rynnäköidä Ukrainan puolustuksen läpi Sumyn alueella.
Zelenogradin murhaaja tappoi vain naisia. Hänet oli vapautettu yli 20 vuoden tuomiolta taistelemaan Ukrainassa.
Mainos