Venäjän Ukrainaa vastaan käymässä hyökkäyssodassa on käsillä ratkaiseva vaihe, amerikkalaiskenraali David Petraeus sanoo. Venäjä on kyennyt kasvattamaan ohjus- ja droonituotantoaan, kiihdyttänyt iskujaan siviilikohteisiin ja näyttää valmistelevan uutta liikekannallepanoa. Asetelma on tämän myötä muuttunut, mutta se ei tarkoita, että Vladimir Putin olisi niskan päällä, kuusipäiväiseltä Ukrainan-vierailulta vastikään palannut Petraeus toteaa Washington Postissa.
Kenraali evp. Petraeus johti länsiliittouman joukkoja Irakissa vuosina 2007–2008 ja Afganistanissa 2010–2011. Keskustiedustelupalvelu CIA:n johtajana hän palveli 2011–2012.
Ukrainan keskeinen vahvuus on hänen mukaansa kyky oppia nopeasti. Sotilaat, insinöörit, tiedustelujohto ja puolustusalan yritykset pystyvät tunnistamaan ongelmia, kehittämään ratkaisuja, testaamaan niitä taistelukentällä ja toteuttamaan tarvittavia muutoksia hämmästyttävässä tahdissa. Prosessi on kuitenkin täydellinen vasta, kun parannukset saavuttavat etulinjan niin nopeasti ja laajasti, että voimasuhteet taistelukentällä kääntyvät Ukrainan eduksi.
Ukrainan kova maasodankäynti yhdistettynä droonien, täsmäaseiden, johtamisjärjestelmien ja ilmapuolustuksen taitavaan hyödyntämiseen on hänen kenraalin mukaan toistuvasti pysäyttänyt venäläisten etenemisen. Yli 1,5 miljoonan venäläissotilaan on arvioitu kuolleen tai haavoittuneen täysimittaisen hyökkäyssodan aikana. Luku on huomattavasti suurempi kuin Yhdysvaltain asevoimien kokonaistappiot toisessa maailmansodassa, hän muistuttaa.
Ukrainan armeija ei voi pelkästään puolustaa asemiaan, vaan sen on myös kyettävä iskemään venäläisiin öljynjalostamoihin, logistiikkakeskuksiin ja ammusvarastoihin. Miehitetyn Krimin eristäminen on toinen tärkeä elementti, sillä Putinin kruununjalokivenään pitämästä niemimaasta on tehtävä hänelle lopulta ylivoimaisen raskas taakka.
Toistaiseksi Putin laskee sen varaan, että Venäjä pystyy kestämään suurempia menetyksiä, mobilisoimaan lisää työvoimaa, tuottamaan enemmän aseita, tuhoamaan Ukrainan infrastruktuuria, kuormittamaan Ukrainan taloutta ja odottelemaan, että länsi väsyy tukemaan Ukrainaa.
– Venäjä luottaa siihen, että Ukrainan joukot, ilmapuolustus, infrastruktuuri, talous ja länneltä saatu tuki ehtyvät ennen kuin hyökkääjän omat voimavarat ovat huvenneet. Ukraina puolestaan uskoo pystyvänsä estämään Venäjää saavuttamasta ratkaisevia voittoja ja samalla aiheuttamaan sotilaallisia, taloudellisia ja poliittisia kustannuksia, jotka kasvavat nopeammin kuin mitä Moskova pystyy kompensoimaan, Petraeus sanoo.
– Ukrainan ei tarvitse valloittaa Moskovaa. Sen on osoitettava, että Venäjä ei pysty siedettävin kustannuksin etenemään, että Ukraina kestää sotilaallisen ja taloudellisen paineen ja että lännen antama tuki jatkuu, hän toteaa.
Eurooppalaiset liittolaiset voivat auttaa varmistamaan Ukrainan voiton suhtautumalla Ukrainan puolustusteollisuuteen oman puolustusteollisen kapasiteettinsa korvaamattoman arvokkaana jatkeena, kenraali Petraeus painottaa.