Kaupungin tuhonneelle yksikölle lahja FSB:ltä – ”Sairas kulttuuri”

Kasakkarykmentti taistelee uskon, tsaarin ja Suur-Venäjän puolesta.
Venäläisiä Kubanin kasakoita Sevastopolissa Krimin miehityksen aikaan vuonna 2014. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Venäläisiä Kubanin kasakoita Sevastopolissa Krimin miehityksen aikaan vuonna 2014. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Venäjän turvallisuuspalvelu FSB lahjoitti Lysitšanskin tuhoamiseen ja valtaamiseen sekä Donbasin miehitykseen osallistuneelle 6. kasakkarykmentille Kristus- ja Jumalansynnyttäjä-liput.

Kristus-lipussa on tunnuslause ”uskon, tsaarin ja pyhän kolmiyhteisen Rusin puolesta”, joka on muunnelma tsaarinaikaisten kasakoiden tunnuslauseesta ”uskon, tsaarin ja isänmaan puolesta”.

Verkkouutiset on aiemmin kertonut tässä Vladimir Putinin hellimästä ajatuksesta, jonka mukaan kolmiyhteisen tai ”kolmiyhtenäisen” Rusin eli Venäjän muodostavat Venäjä, Valko-Venäjä ja Ukraina.

Mustassa Jumalansynnyttäjää eli Neitsyt Mariaa Kristus-lapsi sylissään kuvaavassa lipussa lukee ”kristillisen uskon puolesta”.

Viron entinen presidentti Toomas Hendrik Ilves on kommentoinut ytimekkäästi luovutustilaisuudesta kertovaa kuvaa.

– Sairas kulttuuri.

Autot eivät enää liiku Krimillä, vaan seisovat käyttämättöminä, koska liikenne on "romahtanut täysin".
Asiantuntijan mukaan Ukraina pärjää vain, jos sillä on riittävästi aseita, torjuntaohjuksia ja teollista tukea.
Maan öljyntuotanto jäi pelkästään kesäkuussa yli viidenneksen pienemmäksi edeltävän vuoden kesään verrattuna eikä loppua näy.
Mainos