Verkkouutiset

Ilmalämpöpumput käyvät nyt kaupaksi. Kuvassa Viikin Prisma Helsingissä. LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO

Kauppaketju paljastaa: Näiden tuotteiden kysyntä räjähti

Energian hinnannousu näkyy kuluttajien ostokäyttäytymisessä.

Sähkölämmityksen tehokkuutta parantavien ilmalämpöpumppujen myynnit Prisma- ja Prisma Rauta-liikkeissä ovat kaksinkertaistaneet, S-ryhmä kertoo tiedotteessa.

Myös maalämpöpumppujen ja ilmavesilämpöpumppujen myynti on kasvanut selvästi.

– Myynniltään suorastaan räjähtänyt tuoteryhmä on lämmitysbriketit: niitä on myyty nyt syyskuussa kuusinkertaisesti aiempaan verrattuna. Halot ovat kasvattaneet myyntiä lähes kaksinkertaisesti viime vuoteen verrattuna, kysyntää on runsaasti ja se kasvaa varmasti entisestään, kun pakkaset tulevat, sanoo myyntipäällikkö Marko Väänänen tiedotteessa.

S-ryhmän mukaan myös takkojen ja pienten kaminoiden kysyntä on selvässä kasvussa. Energiansäästöä haetaan myös pidemmällä aikavälillä investoimalla nyt aurinkopaneeleihin, oikeaan lämmitysmuotoon sekä talojen tiivistämiseen.

Uusimmat
› Uutissyöte aiheesta
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)