Maahanmuuttajat opiskelevat suomen kieltä. LEHTIKUVA / ANNI REENPÄÄ

Kauppakamari esittää maahanmuuttoon pisteytysmallia

Keskuskauppakamarin mukaan hallituksen pitäisi käynnistää selvitys asiasta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

– Vaikka Suomen työmarkkinoilla on nyt ylitarjontaa osaajista, tilanne voi nopeasti kääntyä päälaelleen. Siksi Suomen on pidettävä kiinni parhaista osaajistaan, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen.

Hänen mielestään RKP:n tuore ehdotus maahanmuuton pisteytysmallista on erinomainen.

– Suomi tarvitsee selkeän ja ennustettavan järjestelmän, joka houkuttelee parhaita osaajia ja sitouttaa heitä jäämään.

Pulkkinen muistuttaa, että sujuva osaamisperustainen maahanmuutto, joka tuo Suomeen hyvin työllistyviä osaajia ja edistää koko perheen kotoutumista on ratkaisevan tärkeää.

– Mallia kannattaisi ottaa Kanadasta, jossa koko perhe voi saada pysyvän oleskeluluvan heti, mikäli osaajan kielitaito, koulutus ja osaaminen tukevat integroitumista työmarkkinoille ja yhteiskuntaan. Tämä auttaisi Suomea pitämään kiinni parhaista osaajista myös matalasuhdanteessa, jolloin työpaikkoja on vähän, mutta tarve osaamiselle kasvaa jälleen pian, Pulkkinen toteaa.

Hänen mukaansa Keskuskauppakamarin ja Akava Worksin tilaamassa Maahanmuuton yhteiskuntasopimus -raportissa (.pdf) esitetty pisteytysmalli tarjoaa konkreettisen työkalun Kanadan mallin implementoimiseen Suomeen ja sen kytkemiseen olemassa olevaan järjestelmään.

– Seuraavaksi maan hallituksen kannattaisi ottaa tästä koppia ja käynnistää riippumaton selvitystyö siitä, millainen pisteytysmalli sopisi Suomeen ja mitä sen käyttöönotto käytännössä edellyttäisi. Tätä varten on rakennettu jo paljon pohjaa, mistä ammentaa, esittää Pulkkinen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)