Kansanedustaja Uniper-sovusta: Ne maksakoot eniten, joille asia kuuluu

Markku Eestilän mukaan Saksalla on suuret taloudelliset puskurit huonoja aikoja varten.
Kansanedustajan mielestä kaasuyhtiö Uniper olisi pitänyt pilkkoa. LEHTIKUVA / AFP Ina Fassbender
Kansanedustajan mielestä kaasuyhtiö Uniper olisi pitänyt pilkkoa. LEHTIKUVA / AFP Ina Fassbender

Kokoomuksen kansanedustajan Markku Eestilän mukaan kaasuyhtiö Uniperin pelastuspaketin lopputulema näyttää olevan se, että ”Saksa sosialisoi yhtiön suomalaisten tuella”.

Eestilän mukaan ei ole kovin markkinaehtoista, että Saksa saa määrittää kaasun hinnan Saksassa. Uniper velkaantuu Saksalle siinä määrin, ettei sen ”tarvitse” maksaa osinkoja suomalaisille osakkeenomistajille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Mikähän viisaus mahtaa olla sen takana, että vasta lokakuun alusta Uniper saa siirtää 90 prosenttia kaasun hankintahinnastaan asiakkailleen?

– Sehän tarkoittaa hyvin todennäköisesti sitä, että Uniper velkaantuu koko ajan lisää Saksalle myös lokakuun jälkeen eli suomalaiset osakkeenomistajat kärsivät taloudellisesti jatkossakin, Eestilä kirjoittaa Facebookissa.

Kansanedustaja Markku Eestilän mielestä ratkaisu olisi pitänyt tehdä Uniperin konkurssin tai pilkkomisen välillä. Hän on myös edelleen sitä mieltä, että eduskunta pitää elokuussa kutsua koolle keskustelemaan energiapolitiikasta ja Uniperin kohtalosta.

Markku Eestilä huomauttaa, että Saksalla on “valtavat valtion tason puskurit” huonoja aikoja varten, koska sen vaihtotase on pitkään ollut ylijäämäinen. Suomelta vastaavat puskurit Eestilän mukaan puuttuvat.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Sodan olisi kaiken yritysjärjen mukaan pitänyt johtaa toimitussopimusten uudelleen arviointiin. Saksa ei sitä poliittisesti halunnut tehdä oman lainsäädäntönsä puitteissa.

– Ne maksakoot eniten, joille asia kuuluu ja joilla on isot taloudelliset puskurit, Eestilä toteaa.

Janne Salmisen mukaan valtioelinten roolia pitäisi selkeyttää.
Pieni, mutta äänekäs joukko levittää valheita Suomesta ja suomalaisista, Seida Sohrabi sanoo näkökulmassaan.
Ryhmäjohtaja Tytti Tuppuraisen mielestä aihe on tärkeä.
Mainos