SAK:n järjestämä aktiivimallin vastainen mielenilmaus Helsingin Senaatintorilla 2018. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Tere Sammallahti: SAK vääristelee porvarihallituksen tekemisiä

Kansanedustaja peräänkuuluttaa ay-liikkeeltä lakkoilun sijaan muita keinoja uuden ajan haasteisiin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti kritisoi YouTube -kanavalla julkaisemallaan videolla (jutun alla) kovin sanoin työntekijäjärjestö SAK:n kaavailemia työtaistelutoimia.

SAK ilmoitti tiistaina aikovansa ensi viikolla pysäyttää tuotantolaitoksia enintään vuorokauden kestävällä lakolla. SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta perusteli SAK:n halua puolustaa työntekijöiden asiaa, ”ennen kuin hallitus riistää heiltä oikeuden työtaisteluihin”.

Sammallahti ihmettelee, miksi keskusjärjestö vääristelee porvarihallituksen tekemisiä.

– Kukaan ei ole riistämässä keneltäkään oikeutta työtaistelutoimiin. Työtaistelut ja poliittiset lakot ovat kaksi eri asiaa. Poliittisissa lakoissa kyse on ay-pamppujen vallankäytöstä ja yrityksestä ulkoparlamentaarisesti painostaa Suomen eduskuntaa ay-johtajien tahtoon, Sammallahti sivaltaa.

Sammallahti muistuttaa, että Suomi on valtavassa murroksessa muun muassa talouden ja työllisyyden osalta. Hän peräänkuuluttaa ay-liikkeeltä lakkoilun sijaan muita keinoja vastata uuden ajan haasteisiin.

Sammallahti tyrmää myös puheenjohtaja Elorannan väitteet, että hallituksen talouslinja hyödyttäisi vain suurituloisia.

– Veronalennukset hyödyttävät kaikkia. On kaikkien etu, että yhä useampi suomalainen pääsee töihin, ja että yhä useammalla suomalaisella työtä verotetaan vähemmän kaikissa tuloluokissa.

Ensi viikon työtaistelun lisäksi SAK:n liitot ovat Helsingin Sanomien tietojen mukaan valmistelemassa mahdollisesti helmikuulle ajoittuvaa laajaa yhteistä lakkoa, josta puhutaan ”SAK:n yleislakkona”.

Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) toimitusjohtaja Jyri Häkämies kommentoi Helsingin Sanomille, että SAK:n ja sen jäsenliittojen valmistelema lakko olisi ”lähestulkoon ennen kokematon” ja ”hurjan järeä” toimenpide hallituksen työmarkkinauudistuksia vastaan.

Sen sijaan keskusjärjestö STTK:n jäsenliittojen ja korkeasti koulutettujen alojen Akavan osallistuminen lakkoon näyttää tässä vaiheessa epätodennäköiseltä.

SAK:hon kuuluu 18 muun muassa teollisuuden, julkisen sektorin ja kuljetusalojen ammattiliittoa ja yhteensä yli 800 000 palkansaajaa, joten mahdollisen laajemman lakon vaikutukset taloudelle olisivat huomattavat.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)