Kansanedustaja simpukoiden tuhosta: Suoja-alueesta pitää säätää lailla

Mai Kivelän mukaan suojaukseen pitää pystyä sitoutumaan.
Raakkutuhoa tutkitaan törkeänä luonnonsuojelurikoksena. LEHTIKUVA / HANNU HUTTU
Raakkutuhoa tutkitaan törkeänä luonnonsuojelurikoksena. LEHTIKUVA / HANNU HUTTU

Kansanedustaja Mai Kivelä (vas.) kyseenalaistaa Metsäteollisuuden puolelta esitettyä näkemystä siitä, että ei ole mahdollista sanoa voidaanko 50 metrin suojavyöhykkeeseen sitoutua. Hän toteaa, että suoja-alueesta pitää siinä tapauksessa säätää lailla.

– Metsäteollisuus ei pysty sanomaan voisivatko sitoutua 50 metrin suojavyöhykkeeseen raakkujokien varteen. Se on sitten hyvin helppo lailla säätää. Saatte oppositiosta tukea, Kivelä toteaa julkaisussaan X-Viestipalvelussa.

Aiemmin esitettiin toive siitä, että metsäala julkisesti sitoutuisi yhdessä siihen, että raakkujokien varteen jätetään 50 metrin suojavyöhyke.

– Me emme ole vielä ehtineet yhdessä kollektiivisesti keskustella asiasta. Sinänsähän tietysti suositusten ja sertifikaattien mukaiset suojavyöhykkeet ovat erittäin tärkeä asia meidän arkipäivän työssämme. Vielä on vaikea sanoa meidän koko jäsenistömme puolesta, Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Paula Lehtomäki on todennut Helsingin Sanomien haastattelussa.

Tapahtunutta tuhoa tutkitaan törkeänä luonnonsuojelurikoksena.

 

Puoluekohtaiset erot kannatuksessa ovat suuria.
Useimpien suomalaisten ostovoima on parantunut viime vuosina.
Ville Kauniston mukaan Suomen turvallisuudella ei pidä tehdä päivänpoliittista peliä.
Mainos