Kansanedustaja kiittää: Mitkään näistä eivät kuulu veronmaksajille

Hallitus on leikkaamassa muun muassa järjestöjen antirasistisesta työstä.
Vanha versio valtion antirasistisesta Olenantirasisti.fi-sivustosta kuvattuna tabletin näytöltä Helsingissä 14. heinäkuuta 2023. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Vanha versio valtion antirasistisesta Olenantirasisti.fi-sivustosta kuvattuna tabletin näytöltä Helsingissä 14. heinäkuuta 2023. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Petteri Orpon (kok.) hallitus on lakkauttanut viestintä- ja globaalikasvatustuen (VGK) tämän vaalikauden ajaksi. Kansanedustaja Tere Sammallahti (kok.) on tyytyväinen päätöksestä.

Hän viittaa Fingo-järjestön julkaisuun. Julkaisussaan Fingo arvostelee hallituksen leikkauspäätöstä ja katsoo muun muassa, että tuen ”lakkautus on kova isku esimerkiksi järjestöjen antirasistiselle työlle, yritysten vastuullisuuden kirittämiselle, nuorten rauhankasvatukselle sekä viestinnälle globaaleista kysymyksistä”.

– Hyvä. Mikään tuosta ei kuulu veronmaksajan kontolle. Leikkuriin vain, Sammallahti kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Tuen lakkautus on Fingon mukaan valtava pettymys, ja järjestön mielestä se pitäisi perua.

Antti Häkkänen ei ole ensimmäinen EU-maan ministeri, joka on Israelin vierailun yhteydessä tavannut ministeri Israel Katzin.
Mikko Savolan mukaan Israelin-matkaan liittyvä epäluottamuslause ontuu.
Studiossa vieraana Venäjä-tutkija Arto Luukkanen.
Mainos