Tere Sammallahti huomauttaa: Ei työntekijöitä huvikseen irtisanota

Irtisanominen on kansanedustajan mukaan vielä rekrytointia ja perehdytystäkin raskaampaa.
Rakennustyöläinen työmaalla. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Rakennustyöläinen työmaalla. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Kokoomuksen ensimmäisen kauden kansanedustaja Tere Sammallahti toteaa Twitter-ketjussaan, että vasemmisto pelottelee ihmisiä hallitusohjelman irtisanomissuojaan liittyvien kirjausten vaikutuksilla.

Hallitusohjelmassa kirjataan, että Henkilöön liittyvän irtisanomisperusteen sääntelyä muutetaan niin, että työsopimuksen päättämiseen riittäisi jatkossa asiallinen syy.

– Esimiehenä voin sanoa, etten todellakaan vedä itseäni ja tiimiäni rekrymankelin läpi vain irtisanoakseni työntekijän ”naamavärkin perusteella”, Sammallahti kirjoittaa.

– Rekry ja perehdytys on raskasta, irtisanominen vielä raskaampaa.

Sammallahden mukaan irtisanominen on ollut hänen työuransa tympeimpiä asioita. Kokonaisuudessaan irtisanomisprosessi kesti noin kaksi vuotta ongelmien alkamisesta henkilön irtisanomiseen.’

– Työssäohjaus, neuvottelu, työterveys ynnä muut sellaiset veivät valtavasti aikaa muun tiimin ohjauksesta ja tuottavasta projektityöstä. Yrityksen rahallinen tappio oli valtava, hän kertoo.

– Puhumattakaan stressistä. Ei se pysy työpaikalla. Se tulee kaikkialle arkeen, myös johtajilla.

Kansanedustaja huomauttaa, että vaikka esimies ei tahdo alaisilleen työttömyyttä, ei tämä tahdo myöskään, että yksi ihminen pilaa työilmapiirin tai aiheuttaa jatkuvaa harmia. Mikäli yrityksen ja työntekijän intressit eivät kohtaa, yritys voi kaatua ja silloin työpaikkaa ei jää kenellekään.

– Irtisanomissuojan keventäminen on hyvä asia, kysykää vaikka Tanskan ay-liikkeeltä ja demareilta. Ei tavan johtaja irtisano työntekijöitä huvikseen, hän päättää.

Kaikki perussuomalaisten kohut eivät ole Markku Jokisipilän mukaan harkittuja, mutta puolueen muista puolueista eroava viestintä on tietoinen valinta.
Kun hallitus leikkaa tai velkaantuu, kansalaisten arvio päätöksistä ei synny taulukoiden äärellä.
Peter Östmanin mukaan hallitus ryhtyi konkreettisiin toimiin maaseudun elinvoiman parantamiseksi.
Mainos