Kansanedustaja eduskunnan häirintäväitteistä: Vaativat asiallista käsittelyä

Ville Merisen väitteitä olisi hyvä käsitellä myös muualla kuin hänestä itsestään kertovassa tv-dokumentissa, Ville Väyrynen sanoo.
Ville Merinen. / LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Ville Merinen. / LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

SDP:n ”Terapeutti-Villenä” tunnettu kansanedustaja Ville Merinen kirjoittaa Instagram-päivityksessään seisovansa sataprosenttisesti Ylen dokumenttisarjassa esittämiensä lausuntojen takana. Hän toi esille eduskunnassa väitetysti tapahtuvaa häirintää avustajia kohtaan.

– Se, että poliitikot sen kieltävät, ei poista ongelmaa. Kyseessä ei ole yhden tai kahden puolueen ongelma, Merinen kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Toivottavasti avustajien tilanne paranee. Heidän työnsä on äärettömän tärkeää, kansanedustaja jatkaa.

Merinen sanoi Ylen Vallan algoritmi -sarjassa, että avustajiin kohdistuisi fyysistä, seksuaalista ja henkistä väkivaltaa sekä kiusaamista ja ahdistelua. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon (ps.) mukaan tällaisia tapauksia ei ole tiedossa.

– Merinen on aiemmin esittänyt kummallisia väitteitä eduskunnan työskentelyilmapiiristä, joita kukaan muu ei tunnu talossa oikein tunnistavan, Halla-aho sanoo Ylelle.

Lääkäritaustainen kansanedustaja Ville Väyrynen (kok.) kehottaa käsittelemään kohua herättäneet väitteet asiallisen prosessin mukaisesti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Toivottavasti Meriselle ei riitä pelkkä oman profiilinsa nostattaminen työyhteisönsä kustannuksella. Olisi tyylikästä viedä nämä tapaukset, jotka tuntuvat olevan vain hänen tiedossaan, eteenpäin asialliseen käsittelyyn, Ville Väyrynen kirjoittaa Facebookissa.

– Häirintä on täydellisen tuomittavaa kaikissa muodoissaan. Siksi olisikin hyvä käsitellä näitä myös muualla kuin itsestään kertovassa dokumentissa. Se olisi vastuullista.

Kansanedustajan mukaan sisäisesti riitainen puolue on ajautunut lopullisesti Kimmo Kiljusen ja Nasima Razmyarin linjalle.
Pääministerin mukaan hätiköityjä päätöksiä ei voi tehdä, koska liikkumavaraa ei ole.
SDP:n Antti Lindtman toisti, ettei puolue voi tukea hallituksen esitystä.
Mainos