Kaleva: Robottiautoa testattiin Lapissa, ei selvinnyt hyttysistä

Itikkaparvi sumensi auton sensorit.
VTT:n jo vuosia kehittämä Martti-robottiauto on tarkoitettu erityisesti lumisiin olosuhteisiin. VTT
VTT:n jo vuosia kehittämä Martti-robottiauto on tarkoitettu erityisesti lumisiin olosuhteisiin. VTT

Lapin olosuhteissa testatun VTT:n robottiauton matka tyssäsi sankkaan itikkaparveen Muoniossa, kertoo Kaleva.

VTT:n tutkijat olivat varautuneet lähinnä perinteisiin olosuhteiden aiheuttamiin ongelmiin: lumeen, sateeseen, sumuun ja jäähän.

Mainos - sisältö jatkuu alla

–  Ajoimme niin kovaan hyttyssateeseen, että kaikki automaatio lakkasi toimimasta 50 kilometrin matkalla, tiimin vetäjä ja tutkija Matti Kutila kertoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Parvi sumensi tuulilasin, anturit ja tutkat, minkä jälkeen ongelma jatkui.

– Sade- tai sumupisarat valuvat itsekseen pois. Mutta kuten kaikki tietävät, hyttyset ovat auton pinnalla kuin liimaa, sanoo Kutila ja toteaa, että tarvitaan ihminen jynssäämään itikat pois myös robottiautosta.

Kutila myöntää, että Muoniossa kolmisen viikkoa sitten koetun kaltainen luonnonilmiö ei ollut aikaisemmin käynyt edes hänen mielessään.

Öljyn ja samalla bensiinin hinnan noustessa kannattaa kiinnittää huomiota muun muassa ajotapaan.
Peter Lundin mukaan öljyvarmuusvarastojen käyttöönotto ei vaikuta alentavasti pumppuhintoihin.
Mainos