Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kai Mykkäsen mukaan on hyvä, että valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) uskaltaa nyt katsoa kokonaisuutta.
– Kertoo samalla sen, että Saarikko on joutunut valikoimaan ajatuksistaan vain siihen tilanteeseen sopivat, kun on vuosia eduskunnassa haukkunut oikeisto-opposition vaihtoehdot ja puolustanut Marinin hallituksen päätöksiä.
– Ilmeisesti hänkään ei todellisuudessa pidä sitä linjaa kokonaisuutena arvioiden isänmaan edun mukaisena, ja sanoo sen nyt ääneen, kun eduskunta on jäänyt tauolle, kirjoittaa Kai Mykkänen Twitterissä.
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja viittaa Saarikon ilmoitukseen, jonka mukaan nykyinen hallituspohja ei voi jatkaa seuraavien vaalien jälkeen.
– Viime päivinä on kuulunut puhetta, että nykyinen hallituspohja voisi jatkaa myös vaalien jälkeen. Yhdet sitä toivovat, toiset sillä pelottelevat. Mielestäni on reilua äänestäjiä kohtaan kertoa, että näin ei tapahdu, valtiovarainministeri kirjoitti Facebook-päivityksessään.
Saarikon mukaan talouden tervehdyttäminen on uuden hallituksen tärkein tehtävä, eikä se tule onnistumaan nykyisellä hallituspohjalla.
– Tämä ei onnistu, jos hallituksessa enemmistö olisi puolueita, joiden mielestä velalla ja alijäämällä ei ole väliä, Saarikko sanoo.