Kaartin jääkärirykmentti harjoittelee pääkaupunkiseudulla

Rykmentti harjoittelee yhdessä muiden viranomaisten kanssa Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla 24.-28. toukokuuta.
Uudet alokkaat tarkistivat varusteensa saavuttuaan Santahaminan varuskuntaan Kaartin jääkärirykmenttiin Helsingissä 7. heinäkuuta 2025. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA
Uudet alokkaat tarkistivat varusteensa saavuttuaan Santahaminan varuskuntaan Kaartin jääkärirykmenttiin Helsingissä 7. heinäkuuta 2025. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA

Rykmentin tiedotteen mukaan Uusimaa 2026 -harjoitukseen liittyvää toimintaa on kaikkina vuorokaudenaikoina sekä maastossa että rakennetulla alueella kiinteistöissä, joiden käytöstä on sovittu ennakkoon.

Harjoitusjoukkoihin kuuluu sotilaita ja muita viranomaisia, jotka liikkuvat taisteluvarustuksessa harjoituskohteissa ja niiden läheisyydessä jalan sekä sotilasajoneuvoilla.

Maalitoimintaan kuuluvat henkilöt voivat olla pukeutuneina siviiliasuun ja heidät on merkitty oranssinvärisin tunnistein. Harjoituksessa käytetään harjoitusampumatarvikkeita pääsääntöisesti harjoitukseen varattujen kiinteistöjen sisäpuolella.

Harjoituksen johtaa Kaartin pataljoonan komentaja, everstiluutnantti Antti Montonen.

Harjoitukseen osallistuu noin 300 henkilöä koostuen varusmiehistä, kantahenkilökunnasta sekä reserviläisistä.

– Harjoituksen päämääränä on mitata kesäkuussa kotiutuvien varusmiesjohtajien osaamista ja kehittää koko joukon suorituskykyä, rykmentti kertoo.

Mainos