Päivälämpötilat ovat maan etelä- ja keskiosassa aluksi 15‒20 astetta, lauantaina ja sunnuntaina 17‒23 astetta. Yölämpötilat ovat 10 asteen tuntumassa.
Maan pohjoisosassa lämpötila on päivisin 15 asteen molemmin puolin, Pohjois-Lapissa paikoin alle 10 astetta. Öisin lämpötila on 4‒11 astetta.
Aluksi länsituuli on kohtalaista ja puuskaistakin, mutta viikonloppuna tuulet heikkenevät suuressa osassa maata. Hallaa esiintyy lähinnä maan pohjoisosassa, sunnuntain vastaisena yönä myös Suomenselän alueella.
Vielä torstaina sadetta tai sadekuuroja tulee maan itä- ja pohjoisosassa. Juhannusaattona eli perjantaina sää poutaantuu maan pohjoisosaa sekä Pohjois-Karjalaa lukuun ottamatta.
Lauantaina ja sunnuntaina on poutaa todennäköisesti lähes koko maassa, lähinnä maan pohjoisosassa sekä toisaalta aivan etelärannikolla voi tulla sateita. Sademäärä torstaista sunnuntaihin on maan pohjoisosassa sekä Pohjois-Karjalassa 5‒15 millimetriä, muualla 0‒5 millimetriä.
Aurinko näkyy monin paikoin varsinkin maan etelä- ja keskiosassa. Iltapäivisin kumpupilviä voi kehittyä sisämaassa melko runsaasti, joten aurinkoisinta on aamuisin sekä rannikon tuntumassa. Maan pohjoisosassa pilvisyys on pääsääntöisesti runsaampaa.
Lämpimintä ja aurinkoisinta ennustejaksolla on maan lounaisosassa, mutta myös maastopalovaroituksia voi olla tällä alueella voimassa.
– Ennen kokkojen sytyttämistä tulee tarkistaa, onko maastopalovaroitus voimassa, Ilmatieteen laitoksen meteorologi Eerik Saarikalle muistuttaa.
Maastopalovaroitukset voi katsoa Ilmatieteen laitoksen verkkopalvelusta .