Jess, 20, ohjaa maadrooneja rintamalla – ”Helpompaa kuin pyöräily”

Kauko-ohjattavia robotteja käytetään suorissa hyökkäyksissä ja huoltokuljetuksissa.
Ukrainalainen maadrooni. / X
Ukrainalainen maadrooni. / X

Ukrainan sodassa nähty lennokkiteknologian räjähdys on etenemässä vauhdilla myös miehittämättömien maarobottien eli niin sanottujen maadroonien käyttöön rintamalla.

Kauko-ohjattavat meridroonit ovat osoittaneet jo vuosia sitten tehonsa Venäjän Mustanmeren laivastoa vastaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Osa asiantuntijoista ennakoi, että maarobottien merkitys tulee olemaan jopa miehittämättömiä ilma-aluksia suurempi.

Ukrainan asevoimat käyttää kauko-ohjattavia robotteja haavoittuneiden evakuoimiseen, ammuskuljetuksiin ja tiedusteluun. Ne voidaan myös varustaa raskailla konekivääreillä tai kranaatinheittimillä ja lähettää suoriin hyökkäyksiin.

Kansalliskaartin Omega-yksikkö kertoo maarobottien suurimmaksi hyödyksi sen, että ne säästävät ihmishenkiä. Haavoittuneiden evakuointia on yhä vaikeampi tehdä muilla tavoin taivaalla partioivien Venäjän droonien vuoksi.

Sodan alussa Ukrainan asevoimiin vapaaehtoisena liittynyt Jess oli tuolloin 20-vuotias. Hän toimii nykyisin kansalliskaartin 13. prikaatin ainoana naispuolisena maarobottijärjestelmien operaattorina.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Droonien käyttö on helpompaa kuin pyöräily, Jess kertoo asevoimien julkaisussa.

LUE MYÖS:
Uusi maarobotti voi iskeä 20 kilometrin päähän (VU 20.6.2024)

Ufan jalostamo on yksi Venäjän suurimmista öljylaitoksista.
Yöllä Suomen lähialueella ei ollut voimassa droonivaroitusta.
Alkuperäisen suunnitelman mukaista vahvaa pääiskua ei koskaan toteutettu.
Mainos