IS: Eva Biaudet lähti hallitusneuvotteluiden maahanmuuttoryhmästä

RKP:n kansanedustaja on vastustanut hallitukseen osallistumista perussuomalaisten kanssa.
Säätytalo Helsingin Kruununhaassa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Säätytalo Helsingin Kruununhaassa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

RKP:n kansanedustaja Eva Biaudet on lähtenyt hallitus­neuvotteluiden maahan­muutto­ryhmästä, kertoo Ilta-Sanomat.

Biaudet lähti IS:n tietojen mukaan aamulla Turvallinen ja kriisinkestävä oikeusvaltio -reformiryhmästä, eikä tiettävästi ole palaamassa enää ryhmän työskentelyyn. RKP korvaa Biaudetin uudella neuvottelijalla.

Biaudet on vastustanut puolueensa lähtemistä samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa.

Turvallinen ja kriisinkestävä oikeusvaltio -pöydässä käsitellään sisäiseen turvallisuuteen, oikeuspolitiikkaan, Ahvenanmaahan, segregaation ehkäisemiseen, kotoutumiseen, kokonaisturvallisuuteen ja tasa-arvoon liittyviä kysymyksiä. Ryhmän puheenjohtajana toimii Antti Häkkänen (kok.)

Ryhmä käsittelee siis pitkälti maahanmuuttoon liittyviä kysymyksiä. Ryhmä neuvottelee asiakokonaisuudesta ja valmistelee siihen liittyviä hallitusohjelmakirjauksia.

Biaudet’n kielteinen asenne on vaikuttanut Ilta-Sanomien mukaan koko työryhmän ilmapiiriin.

Kannatustaan kohentaneet konservatiivit nousivat kyselyssä populistisen reformipuolueen ohi.
Henrik Vuornoksen mukaan ei ole näyttöä, että työn tuottavuus nousisi aiheutuneita kustannuksia enemmän.
Tere Sammallahden mukaan Krista Kiuru jarruttaa ja sotkee työntekoa sosiaali- ja terveysvaliokunnassa.
Mainos