Iran valmistautuu laajentamaan sotaa

Vallankumouskaartin väitetään suunnittelevan jopa maaoperaatiota Kuwaitiin.
Mies Iranin lipun kanssa Teheranissa. / AFP / LEHTIKUVA / ATTA KENARE
Mies Iranin lipun kanssa Teheranissa. / AFP / LEHTIKUVA / ATTA KENARE
Mies Iranin lipun kanssa Teheranissa. / AFP / LEHTIKUVA / ATTA KENARE
Mies Iranin lipun kanssa Teheranissa. / AFP / LEHTIKUVA / ATTA KENARE

Iranin kovan linjan johto on valmistellut joukkojaan sodan laajentamiseen ja mahdollisiin hyökkäyksiin vastustajiensa alueelle.

Wall Street Journalin mukaan siepatut viestit ja muu tiedustelutieto viittaavat strategiseen muutokseen Teheranissa. Iranin tavoitteena olisi nostaa sodan hintaa Yhdysvalloille ja sen alueellisille liittolaisille niin korkeaksi, ettei viime vuoden 12 päivän sodan ja nykyisen konfliktin kaltaisia hyökkäyksiä enää toistettaisi.

Iran on lehden tietojen mukaan käyttänyt viime kuukausien suhteellisen rauhallisen jakson ohjus- ja lennokkituotannon kasvattamiseen, sotilasjohdon uudistamiseen ja liittolaisjoukkojensa valmisteluun Irakissa, Jemenissä ja Libanonissa.

Arabimaiden tiedustelupalvelut ovat saaneet haltuunsa muun muassa Iranin ja sen liittolaisjoukkojen välistä viestintää. Sen perusteella Iranin vallankumouskaarti on valmistellut mahdollisuutta laajentaa taisteluja Persianlahdelta Punaisellemerelle ja iskeä entistä suoremmin Yhdysvaltojen kumppaneita vastaan.

– Iranissa on laajalle levinnyt näkemys, että pääsota ei ole vielä alkanut, Iranin hallintoa lähellä oleva puolustusanalyytikko Mohammad Hassan Sangtarash sanoo WSJ:lle.

Hänen mukaansa tähänastisia iskuja pidetään Iranissa eräänlaisena vaiheittaisena kuluttamisena, jolla maan suorituskykyä heikennetään ennen suurempaa yhteenottoa.

Iranin valmistelut ovat ristiriidassa Valkoisen talon toiveiden kanssa. Yhdysvallat ja Iran allekirjoittivat kesäkuussa yhteisymmärryspöytäkirjan, jonka oli tarkoitus johtaa Hormuzinsalmen avaamiseen ja sodan asteittaiseen lopettamiseen.

Vastineeksi Iranille luvattiin muun muassa helpotuksia öljynvientiin ja pääsyä jäädytettyihin varoihin. Iran alkoi kuitenkin vain viikkoja myöhemmin tulittaa salmen läpi kulkevia aluksia.

Listoja kohteista

Teheran noudatti samaan aikaan kahden raiteen politiikkaa. Diplomaatit neuvottelivat Yhdysvaltojen kanssa, mutta Iranin johto ja vallankumouskaarti valmistelivat turvallisuuskoneistoa mahdollista suurempaa sotaa varten.

Vallankumouskaarti lähetti neuvonantajia Irakiin, Jemeniin ja Libanoniin. Tiedustelutietojen mukaan sen komentajat suunnittelivat Jemenin huthien kanssa Saudi-Arabiaan kohdistuvan painostuksen lisäämistä ja toimittivat joukoille muun muassa maalitietoja Saudi-Arabian satamista ja energiainfrastruktuurista.

Poimintoja videosisällöistämme

Ohjuksia, merisodankäynnin aseita ja lennokkien laukaisualustoja sijoitettiin Punaisellemerelle johtavien reittien läheisyyteen.

Iran on lisäksi uhannut Persianlahden valtioita niiden energiainfrastruktuurin tuhoamisella, jos Yhdysvallat iskisi vastaaviin kohteisiin Iranissa. Wall Street Journalin lähteiden mukaan Teheran on toimittanut arabimaille jopa yksityiskohtaisia luetteloita mahdollisista kohteista.

Iranin johto on samalla järjestellyt maan turvallisuuskoneistoa uudelleen. Vallankumouskaartin vaikutusvaltaa tavallisiin asevoimiin on kasvatettu ja johtoon on nostettu veteraaneja, joilla on kokemusta Iranin ja Irakin sodasta sekä maan sisäisten protestien tukahduttamisesta.

Uuden vallankumouskaartin komentajan Ahmad Vahidin tehtäväksi on määrätty asetuksen mukaan ”voimakkaat hyökkäysoperaatiot vihollista vastaan”. Hänen neuvonantajansa on puolestaan sanonut kaartin olevan valmis viemään operaatiot vihollisen alueelle.

Vallankumouskaartin suunnitelmiin kuuluu Persianlahden internetkaapeleiden sabotointia, levottomuuksien lietsomista Kuwaitin ja Bahrainin kaltaisissa maissa sekä mahdollisesti jopa maaoperaatioita Kuwaitiin.

Kuwait suhtautuu uhkaan vakavasti. Maan viranomaiset kertoivat toukokuussa pysäyttäneensä kuusi vallankumouskaartin sotilasta, joiden epäiltiin nousseen maihin kuwaitilaisella saarella vuokratulla kalastusaluksella.

Iranin sotilaalliset voimavarat ovat kärsineet Yhdysvaltojen ja Israelin iskuissa, mutta vallankumouskaartia ei lehden haastattelemien alueellisten viranomaisten mukaan ole lyöty eikä pelote ole saanut sitä perääntymään. Iran on lisäksi palauttanut ohjustukikohtiaan toimintakuntoon odotettua nopeammin.

Entinen Yhdysvaltain Iran-neuvottelija Alan Eyre kiteyttää Teheranin ajattelun niin, että lähtökohtana ei enää ole rauha vaan uusi yhteenotto.

– Iran pysyy sotavalmiudessa ja valmistautuu seuraavaan hyökkäykseen, Eyre sanoo.

Iranin sisällä on silti erimielisyyttä suunnasta. Presidentti Masoud Pezeshkianin kaltaiset maltillisemmat johtajat ovat varoittaneet talouden romahtamisesta ja vaatineet sopimusta, joka toisi helpotuksia pakotteisiin.

Kovan linjan johto näyttää kuitenkin arvioivan, että neuvottelut voivat olla vain välivaihe ennen seuraavaa yhteenottoa.

Hallinto on lähes aina luonnehtinut Iranin saattamista vaille ydinaseita tärkeimmäksi huolenaiheekseen.
Iran on antanut Venäjälle erittäin laajaa sotilaallista apua vuodesta 2022 lähtien.
Joidenkin merimiesten kerrotaan yrittäneen hypätä yli laidan.
Mainos