Toukokuun työmarkkinatilastojen perustella ilmassa on aitoa suhdanneluonteista paranemista ja todellista käännettä, arvioi Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Työttömänä oli Tilastokeskuksen mukaan toukokuussa 308 000 henkeä. Määrä on 9 000 enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Vaikka työttömyys oli edelleen nousussa vuositasolla, olisi selvästi pahempaakin voinut olla luvassa.
– Kuukausittaisissa luvuissa nähdään aina heiluntaa, mutta kyllä nyt alkaa vaikuttaa siltä, että työttömyyden osalta ilmassa on aitoa suhdanneluonteista paranemista ja todellista käännettä, Appelqvist sanoo tiedotteessa.
Työllisiä oli Tilastokeskuksen mukaan toukokuussa 2 626 000 eli 19 000 vähemmän kuin vuosi sitten. Työllisyysasteen trendi 20–64-vuotiaille nousi 76,4 prosenttiin. Myös perinteisempi 15–64-vuotiaiden trendilukema oli nousussa ja päätyi 71,8 prosenttiin.
– Iloiset uutiset synnyttävät myös riskiä ylitulkitsemisesta. Myönteinen suunnanmuutos näyttäisi työmarkkinoilla tapahtuneen, mutta nousun vauhdittumista jouduttaneen odottamaan kesän yli syksyyn. Heikkeneminen on jäänyt kauas taakse, mutta toistaiseksi työllisyys vielä pääosin polkee paikallaan, toteaa Appelqvist.
Ristiriitaisuutta toukokuun työmarkkinalukuihin toi myös työvoiman kehityksen vaisuus sekä se, että pitkäaikaistyöttömyyden nousu jatkui edelleen. Toukokuussa yli vuoden työttömänä olleita oli kuntien työvoimapalveluissa lähes 120 000.
– Vielä ei ole merkkejä pitkäaikaistyöttömyyden taittumisesta, mikä kertoo osaltaan työllisyyden nousun hauraudesta. Uusia työttömyysjaksoja tulee aiempaa vähemmän, mutta isompi myönteinen käänne on vasta hitaasti keräämässä voimaa. Toistaiseksi vallitsee odottava tunnelma, jossa katseet ovat jo pitkälti kääntyneet syksyyn, Appelqvist sanoo.
Myös työvoiman kysyntä oli edelleen toukokuussa haurasta. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin toukokuun aikana yhteensä 25 700, mikä on 20 400 vähemmän kuin vuosi sitten.





