IL: Varkaat repivät pankkiautomaatin seinästä

Rikoksessa käytetty traktori oli jätetty tapahtumapaikalle.
Pankkiautomaatti Helsingissä. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / KIMMO MÄNTYLÄ
Pankkiautomaatti Helsingissä. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / KIMMO MÄNTYLÄ

Pukkilan osuuspankin seinään kiinnitetty pankkiautomaatti on varastettu, Iltalehti kertoo. Varkaus tapahtui torstaina noin kello kolmelta aamuyöllä.

Pankkiautomaatti varastettiin repimällä irti seinästä traktorin avulla. Varkaudessa käytetty traktori oli jätetty tapahtumapaikalle. IL:n tietojen mukaan kyseinen traktori oli varastettu aiemmin paikalliselta yrittäjältä.

Tapauksen tutkinnanjohtajan, rikoskomisario Rauno Jämsän mukaan tapaus muistuttaa viime vuonna Mäntsälässä ja Kärkölässä tapahtuneita varkauksia.

– Ensin on anastettu pyöräkuormaaja, tässä tapauksessa traktorikaivuri, jolla on saatu automaatin rakenteita rikottua sillä tavalla, että se saadaan työkoneella varastettua, Jämsä sanoo IL:lle.

Poliisi kaipaa vihjeitä tapauksesta jotain tietäviltä. Vihjeitä tapauksesta voi ilmoittaa Itä-Uudenmaan poliisille puhelimitse 0295 413 636, sähköpostiin: [email protected] tai WhatsAppiin 050 399 9026.

LUE MYÖS:
Pankkiautomaatti varastettiin kaupan seinästä

Oulun poliisi on kohdannut useita nastarenkailla kesäkuussa ajavia kuljettajia.
Alaikäiset ovat nyt osallisina yli 70 prosentissa rikollisista markkinoista.
Poliisin "hackathon" tunnisti seksuaalisen hyväksikäytön verkostoja.
Mainos