Suomeen saattaa tulla halvan eteläamerikkalaisen naudanlihan vyöry. Syy on Iltalehden mukaan EU:n Mercosur-vapaakauppasopimuksessa. Suomalaistuottajia asia huolettaa.
– Sanotaan näin, että sillä on potentiaalia vaikuttaa kielteisesti Suomen lihamarkkinoihin tuottajien kannalta. Mutta se, kuinka tämä toteutuu, on tietysti vielä monesta asiasta kiinni, sanoo Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliiton (MTK) liha-asiantuntija Juho Kyntäjä.
Kyntäjän mukaan nähtäväksi jää, miten EU kykenee valvomaan tuontilihaa, sillä EU:ssa on tiukemmat turvallisuussäädökset kuin esimerkiksi Brasiliassa.
Jauhelihapulaa eteläamerikkalainen liha tuskin ratkaisee. Kyntäjä toteaa, että jauheliha on hygieenisesti varsin epävakaa tuote.
– Brasilia, Argentiina, Uruguay ja muut ovat sellaisia maita, joissa nautoja on paljon. Ne eivät ole tuomassa tänne mitään halpoja paloja, vaan naudan arvokkaimpia osia. Sisäfilettä ja muuta tällaista.





