Autoilija hämmästyi, kun omaan pysäköintiruutuun parkkeeraminen oli tuottanut valvontamaksun tuulilasille. Iltalehti kertoo tapauksesta, jossa Tiina on vuokrannut paikkaa taloyhtiön pihasta 25 euron kuukausihintaan, ja on eri mieltä saamansa parkkisakon oikeellisuudesta.
– Valvontafirman mielestä taloyhtiöltä hankitun pysäköintiluvan pitää olla näkyvällä paikalla, mutta missään ehdoissa ei sellaista lue, Tiina sanoo.
Hän ihmettelee, miksi pysäköintiä valvova yritys ei voisi tarkistaa lupaa auton rekisterinumerosta. Useat reklamaatiot eivät ole kuitenkaan tuottaneet tulosta, vaan valvontaa suorittavan yrityksen mukaan pysäköinti on sallittua pysäköintitunnuksella ja luvan tulee näkyä tarkastajalle. Yhtiö on uhannut Tiinaa oikeudella.
Tiinan mukaan hän pitikin lappua tuulilasilla, mutta otti sen pois, kun se ajon aikana häikäisi näkyvyyttä. Tarkastajan vieraillessa pysäköintipaikalla lupa oli harmillisesti etupenkillä ja nurin päin.
Asukkaan mukaan valvontayhtiö on vieraillut pysäköintipaikalla erittäin aktiivisesti sen jälkeen, kun taloyhtiö teki sen kanssa sopimuksen. Hän uskoo, että omille paikoilleen pysäköidyt autot ovat varmasti tulleet tutuiksi valvojille.