IL: Näin venäläiset ostavat nyt kiinteistöjä Suomesta

Sodan vaikutukset näkyvät asiantuntijan mukaan kiinteistökaupoissa viiveellä.
Vaalimaan rajanylityspaikka Virolahdella. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Vaalimaan rajanylityspaikka Virolahdella. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Venäläiset ovat kuluvan vuoden aikana ostaneet 83 kiinteistöä Suomesta, kertoo Iltalehti.

Jos tahti jatkuu nykyisellään, kaupoissa mennään hyvin lähelle viime vuoden lukuja. Venäläiset ostivat tuolloin 222 kiinteistöä.

Maanmittauslaitoksen johtava asiantuntija Esa Ärölä kuitenkin toteaa, että sodan vaikutukset näkyvät kiinteistökaupoissa viiveellä.

– Tämä kuvattu tilanne tältä vuodelta kuvaa oikeastaan tilannetta ennen Venäjän aloittamaa sotaa, Ärölä sanoo IL:lle.

Ostot keskittyvät pitkälti Itä-Suomeen. Viime vuosina on korostunut se, että kauppoja tehdään edullisemmista kiinteistöistä kuin aiemmin.

Samaan aikaan venäläiset ovat myös myyneet Suomessa omistamiaan kiinteistöjä. Tilastojen mukaan vuonna 2021 kiinteistöjä myytiin 188. Vuoden 2022 luku on maaliskuun loppuun mennessä 51.

– Myytyjä kiinteistöjä on ollut yllättävän paljon. Mielenkiintoista on, että usein kauppa on ollut venäläisten kesken.

Valkoisen talon toimet ovat mahdollistaneet Kremlin sotakassan kasvun.
Venäjä saattaa julistaa yleisen liikekannallepanon hyökätäkseen entistä voimakkaammin Ukrainaan tai Baltian maihin.
Puolustaja pyrkii kehittämään, massatuottamaan ja ottamaan käyttöön uuden sukupolven torjuntadrooneja.
Mainos