Venäjän sanotaan menettäneen yli 700 panssarivaunua

Useiden sotilasyksiköiden arvioidaan menettäneen taistelukykynsä raskaiden tappioiden vuoksi.
Javelin-ohjuksen tuhoama Venäjän T-72B-panssarivaunu Tšernihivin alueella. / UAWeapons / Twitter
Javelin-ohjuksen tuhoama Venäjän T-72B-panssarivaunu Tšernihivin alueella. / UAWeapons / Twitter

Ukrainan asevoimat kertoo tuhonneensa sodan aikana 151 Venäjän lentokonetta, 136 helikopteria, 335 tykistöasetta ja 108 raketinheitintä.

Hyökkääjän sotilaita arvioidaan kuolleen noin 19 100. Venäjän puolustusministeriö tiedotti 25. maaliskuuta, että vain 1 351 sotilasta olisi menehtynyt helmikuun lopun jälkeen. Länsimaiset arviot Venäjän tappioista ovat noin 7 000–15 000 sotilasta kaatuneina, minkä lisäksi haavoittuneita olisi kaksi tai kolme kertaa enemmän.

Kymmenien pataljoonan taisteluosastojen arvioidaan menettäneen toimintakykynsä raskaiden tappioiden vuoksi. Uusia yksiköitä on muodostettu aiempien rippeistä ja siirretty viime päivinä taisteluun Ukrainan itäosiin.

Ukrainan mukaan Venäjä olisi menettänyt lisäksi 705 taistelupanssarivaunua, lähes 1 900 panssariajoneuvoa, 1 363 muuta ajoneuvoa ja 76 polttoainerekkaa. Lennokkeja on tuhottu 112 kappaletta ja ilmatorjuntajärjestelmiä 55 kappaletta.

Presidenttien on määrä tavata Nato-kokouksen yhteydessä ja keskustella keinoista sodan lopettamiseksi.
Puolustaja menetti kaupungin talvella, mutta jatkaa edelleen hyökkääjän asemien tuhoamista kaupungissa.
Mainos