Kremlin ”superaseesta” paljastus: Zircon ei ehkä olekaan hypersooninen

Asejärjestelmän suorituskyvyn arvioidaan jäävän Venäjän propagandaväitteitä heikommaksi.
Zircon-ohjuksen koelaukaisu. / mil.gov.ua
Zircon-ohjuksen koelaukaisu. / mil.gov.ua
Zircon-ohjuksen koelaukaisu. / mil.gov.ua
Zircon-ohjuksen koelaukaisu. / mil.gov.ua

Ukrainan sotilastiedustelu GUR on julkaissut uusia yksityiskohtia Venäjän 3M22 Zircon -ohjuksesta, jota Moskova on pitkään esitellyt yhtenä kehittyneimmistä hypersoonisista aseistaan.

GUR luokittelee Zirconin nyt ballistiseksi ohjukseksi ja kertoo tunnistaneensa siitä kiinteää polttoainetta käyttävän rakettimoottorin.

War Zone -sivuston mukaan havainnot vahvistavat käsitystä siitä, että Zircon saattaa tosiasiassa olla liikehtimiskykyinen kvasiballistinen ohjus eikä varsinainen hypersooninen risteilyohjus.

Ero on asiantuntijoiden mukaan merkittävä. Hypersooninen risteilyohjus lentää pitkiä matkoja yli viisinkertaisella äänennopeudella ilmaa hengittävän moottorin, kuten scramjetin, avulla. Ballistinen tai kvasiballistinen ohjus voi puolestaan saavuttaa yhtä suuria nopeuksia rakettimoottorilla ilman, että kyse on hypersoonisesta lennosta.

Venäjä on väittänyt Zirconin saavuttavan jopa noin Mach 9:n nopeuden. Ukrainan tiedustelun julkaisemissa tiedoissa suurimmaksi nopeudeksi ilmoitetaan Mach 8–9 ja suurimmaksi havaituksi nopeudeksi Mach 6,8. Näitä suorituskykytietoja ei ole vahvistettu riippumattomasti.

Rakenteesta löytyi uusia vihjeitä

Zirconia on aiemmin kuvattu scramjet-moottorilla toimivaksi ohjukseksi. Julkisesti saatavilla olevissa kuvissa ja ohjuksen jäänteissä ei kuitenkaan ole löytynyt selvää näyttöä tällaisen moottorin tarvitsemasta ilmanottoaukosta.

Poimintoja videosisällöistämme

Ukrainassa tutkituista ohjuksen jäänteistä on puolestaan löydetty rakenteita, joiden on arvioitu kuuluvan kiinteän polttoaineen rakettimoottoriin. GUR nimeää Zirconin osaksi 3L2211-rakettimoottorin, jonka valmistajaksi se ilmoittaa venäläisen NPO Iskran.

War Zonen mukaan tämä sopisi paremmin kaksivaiheiseen rakettimoottorilla toimivaan ohjukseen, joka nousee suureen korkeuteen ja liikehtii matkalla kohteeseensa. Tämä ei tee Zirconista vaaratonta tai hidasta, sillä myös tällainen ohjus voi saavuttaa hypersoonisen nopeuden ja olla erittäin vaikeasti torjuttava.

GUR:n selvitys paljastaa samalla Zirconin laajan tuotantoverkoston, johon lukeutuu 70 yritystä. Ohjuksesta on lisäksi löydetty amerikkalaisperäiseksi tunnistettua elektroniikkaa, kuten TriQuint Semiconductorin vahvistimen.

Löydöt eivät osoita yritysten toimittaneen osia tietoisesti Venäjän aseteollisuudelle. Ne kertovat kuitenkin siitä, että länsimaista elektroniikkaa päätyy edelleen Venäjän kehittyneisiin asejärjestelmiin pakotteista ja vientirajoituksista huolimatta.

Venäjä kehitti Zirconin alun perin sota-aluksista ja sukellusveneistä laukaistavaksi meritorjuntaohjukseksi. Ukrainan sodassa sitä on käytetty myös maakohteita vastaan, ja GUR:n mukaan laukaisuja varten on mukautettu Bastion-rannikko-ohjusjärjestelmiä.

LUE MYÖS:
Venäjän iskuissa uusi piirre – ennätysmäärä Zircon-ohjuksia (VU 2.6.2026)

Europarlamentaarikon mukaan Euroopan pitää vahvistaa neuvotteluasemaansa ja kasvattaa voimaansa.
Ukrainan joukot kertovat tuhonneensa lähes kaiken tykistön strategisesti tärkeällä Kinburnin niemimaalla.
Kuluvan vuoden alusta lähtien Ukrainan puolustusvoimat on käyttänyt maarobotteja jo yli 100 000 tehtävässä.
Mainos